Olympijská vítězka mezi filmovými lyžaři! Samková hraje ve stejném filmu jako přítel Adamczyk
Zdroj: Marek Novotný

Olympijská vítězka mezi filmovými lyžaři! Samková hraje ve stejném filmu jako přítel Adamczyk

Vytvořeno dne 29.04.2021

Poslední klapka uzavřela v sobotu 24. dubna 32denní natáčení nového českého filmu Poslední závod. Drama z počátků lyžařského sportu podle skutečné události vzniká v produkční společnosti Punk Film, v režii Tomáše Hodana, který je zároveň autorem námětu a scénáře.

Zdroj: Eva Samková

„Neměli jsme velké finanční rezervy, potřebovali jsme trochu štěstí, a nakonec ho měli hromadu. Sníh, vánice, vítr, mlhu i slunce. Dále obětavý štáb a výborné herce, kteří se nikdy nelekli přírodních podmínek, kterým jsme se museli přizpůsobit i s nimi bojovat. Také jsme cítili obrovskou podporu od krkonošských obyvatel, spousta z nich se na vzniku filmu podílela a bylo poznat, že nám moc drží palce. Doufáme, že je nezklameme,“ říká režisér Tomáš Hodan.

Filmaři se během dvou měsíců od konce února do konce dubna vydali na autentická místa na hřebenech Krkonoš, na Labskou boudu, Medvědí boudy, Brádlerovy boudy, na Jizerku, do Hostinného, do Lázní Toušeň, Škvorce, Lukova u Loun a Prahy

Film Poslední závodiblíží legendární lyžařský závod, který se odehrál na hřebenech Krkonoš v roce 1913 a při němž zahynuli Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Studiem dobových materiálů se tvůrcům podařilo zrekonstruovat závod minutu po minutě a ukázat ho bez dobových nánosů tak, jak se skutečně stal... V hlavní roli Bohumila Hanče se představí Kryštof Hádek, další postavy historického příběhu ztvární Judit Bardos, Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Jaroslav Plesl, Jan Nedbal, Cyril Dobrý, Jan Hofman, Eva Samková, ad.

Poslední závod – synopse 

Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Hory se zpočátku století začaly dynamicky proměňovat, zejména díky jedné novince v českých zemích lyžím. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař, který vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec pravidelně zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se dobře znali, setkali se i na startu osudného závodu v roce 1913. Po prvním kole se počasí prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice. Všichni závodníci vzdali, Hanč zůstal na trati sám. Polomrtvého jej nalezl právě Emerich Rath a s nasazením vlastního života se jej snažil zachránit, bohužel marně. Později je v horách nalezen i zmrzlý Václav Vrbata, Hančův přítel, který ho chtěl na trati podpořit a v prudké vánici mu půjčil svůj kabát….

Po mnichovských událostech, druhé světové válce a následném komunistickém puči se příběh Němce, který riskoval život, aby pomohl českému kamarádovi, nehodil, a Emerich Rath byl ze všeobecně známého příběhu takřka vymazán. Hanč zemřel a stal se legendou. Rath přežil a zemřel v zapomnění jako bezdomovec.

 

 

 

Default User Image
Beatrix, 30.04.2021 08:45
Jo super máte natočeno.... okresy uzavřený, takže bydlet v jednom okresu a jet do dalšího okresu navštívit rodinu bylo dost nereálný, ale hlavně že Pražáci mohli jet do Krkonoš natáčet
Default User Image
Pražák, 30.04.2021 12:06
Pražáci mohli od Krkonoš úplně stejně jako vy do jiného okresu, pokud to bylo za prací. :))
Default User Image
Mirka, 01.05.2021 09:07
Já to nechápu, tam, kde byste se měli ozvat, mlčíte..., ale tady si hned najdete trochu té zášti. Tak si nasaďte ty rouške a raději mlčte.