Dechovkový král a princ Josef Zíma slaví 90 let! Získal druhou Thálii a zavzpomínal na nehodu i nemocnou manželku
Zdroj: herminapress

Dechovkový král a princ Josef Zíma slaví 90 let! Získal druhou Thálii a zavzpomínal na nehodu i nemocnou manželku

Vytvořeno dne 11.05.2022

Nádherných 90 let dnes oslavuje nekorunovaný dechovkový král, ale také krásný princ Radovan z pohádky Princezna se zlatou hvězdou, Josef Zíma. Až na jeden karambol, který nejedné rodině způsobil neštěstí, dosud prožil jen krásné chvíle.

A že se po celou svou kariéru úspěšně činil na všech frontách dokazuje i cena Thálie za celoživotní dílo, kterou v roce 2019 získal. Jenže u něj nepobyla dlouho. „Dcera mi uklízela v pokoji a pan tvůrce udělal tu cenu takovou méně stabilní. No a upadlo to a rozbila se,“ řekl Zíma Aplausin.cz. V pořadu Českého rozhlasu Dvojka Tobogan, kde Zíma společně s přáteli narozeniny oslavoval, měli pro něj obrovské překvapení.

Sám prezident herecké asociace Ondřej Kepka mu osobně předal novou Thálii. „Josef Zíma je jediný člověk, který podruhé přijímá Thálii za celoživotní dílo,“ okomentoval situaci moderátor Aleš Cibulka. Zíma tak tak zakrýval slzy dojetí. „Dám si ji do pokoje a na dveře dám ceduli – dceři vstup zakázán,“ žertoval herec.

Potěšila ho také šéfredaktorka rozhlasové stanice Lenka Mahdalová, která mu přišla nejen poblahopřát, ale také připomenout, že jen na jejich stanici Zíma odehrál přes 1000 dechovkových pořadů a nazpíval nespočet populárních či rock´n´rollových písní. Zároveň od ní dostal Nejvyšší rozhlasové ocenění, a sice vstup do Síně Slámy.  

Pepíčkovi Zímovi k jeho devadesátinám přišli poblahopřát kolegové Pavlína Filipovská, Petr Kostka, František Němec či Yvetta Simonová. Ta je ještě o 3 roky starší než Josef a měla pro něj stručné přání. „Přeju mu to nejkrásnější, protože už vím, kam jde. Nemáme se čeho bát a když si pamatujeme, že máme jít k obědu, tak je to dobrý,“ zavtipkovala o jejich úctyhodném věku.

Jenže ne vždy bylo u Zímů tak veselo. Celou rodinu, a nejen tu jeho, poznamenala tragická autonehoda, kterou herec v říjnu 1959 zavinil. „To je celoživotní problém, to mě bude držet, to se mnou půjde až do smrti. Já o tom nerad mluvím,“ zavzpomínal na nešťastné okamžiky Zíma u Reného Kekelyho v pořadu Face to Face.

Tehdy došlo k havárii vozu, který řídil Zíma, na moment usnul a narazil do stromu. Jeho kolegyně a zpěvačka hitů Kde ty kytky jsou či Dominiku Judita Čeřovská utrpěla vážné zranění. Další pasažér režisér Jiří Jungwirt později po nehodě zemřel. Po letech se ukázalo, že nikoli na následky zranění z nehody.

Čeřovská měla po nehodě rozdrcenou pánev, utrženou ledvinu a hrozila jí amputace nohy. Právě kvůli chybějící ledvině nakonec v roce 2001 zemřela na rakovinu. Operovali ji levou ledvinu a kdyby tehdy měla tu druhou, mohla by ještě žít. „Měl jsem pak problém s jejím manželem. Měl mi to velice za zlé. Ona ne, sice jsme se nestýkali, ale na jedné společné akci, nám jeden člověk spojil naše ruce s tím, že my jsme si přeci nechtěli nikdy nic udělat. Tak jsme si padli do náruče a od té doby jsme byli kamarádi,“ přiznal Josef. Jenže Juditin manžel to tak, jakožto advokát, nenechal a dohnal Zímu k soudu. Nakonec dostal tříletý podmíněný trest, zákaz řízení a povinnost uhradit veškeré škody a léčebné výlohy.

Autonehoda ovlivnila i Zímovu manželku Evu Klepáčovou, známou jako Káču z pohádky Hrátky s čertem. Ta to odnesla psychicky, byť v autě neseděla. Nedokázala se smířit s tím, že byl narušen chod jejich šťastného života. Měla velké psychické problémy, které ji jednou dohnaly až k pokusu o sebevraždu. Vyskočila z okna a do náruče sebou vzala sotva tříměsíční dcerku. Tu ji naštěstí včas vytrhla maminka. Klepáčovou tehdy zachránilo elektrické vedení pro tramvaje, které její pád zmírnilo. Do konce života pak musela být pod dohledem psychiatrů.

Ani to však jejich manželství neohrozilo. „Nikdy mě nenapadlo odejít. My jsme se měli moc rád a i přesto, že jsme měli každý svůj život a já jsem nebyl svatej, my jsme patřili k sobě a nikdy v životě bych nedokázal odejít. Vždy pro mě byla ta Ona, moje žena,“ zavzpomínal dojatě Zíma. Dodnes je také vděčný své tchýni, jak se místo Klepáčové starala o domácnost a prakticky vychovala jejich dcerku Zuzanu.