Film o Milanu Kunderovi: Bartoška, Uhde a další promluvili o spisovateli, který neposkytuje žádná interview
Zdroj: Falcon

Film o Milanu Kunderovi: Bartoška, Uhde a další promluvili o spisovateli, který neposkytuje žádná interview

Vytvořeno dne 27.09.2021

Výjimečný dokument o výjimečném spisovateli Milan Kundera: Od Žertu k Bezvýznamnosti přijde do českých kin 21. října tohoto roku. Už nyní ale představuje trailer a plakát, který nadchl i Věru Kunderovou, manželku autora celosvětově oblíbené Nesnesitelné lehkosti bytí. Díky ní dnes plakát visí také v Českém centru v Paříži na výstavě s názvem Milan Kundera: Nostalgie po Evropě.

Zatímco kina stále uvádějí film Jan Werich: Když už člověk jednou je, který se těší příznivé reakci kritiky i diváků, režisér a producent snímku Miloslav Šmídmajer nezahálí a na podzim se chystá uvést do kin další dokument, který se věnuje další významné osobnosti české kultury. „Zatímco základem dokumentu o Werichovi byl silný životní příběh a smysl pro humor, kunderovský film obrací svou pozornost k pochopení díla a postojů slavného spisovatele,“ objasnil Šmídmajer.

Filmem provází student, který si vezme do hlavy, že získá pro svou závěrečnou práci na fakultě rozhovor s Milanem Kunderou. Přesto, že se všeobecně ví, že spisovatel léta už žádná interview neposkytuje. Obrátí se však na Kunderovy přátele a postupně tak divák spolu s ním objevuje osobnost a myšlení Kundery. Oni přátelé jsou však naprosto exkluzivní společnost. Na české straně se v dokumentu představí například Milan Uhde, Jiří Bartoška, Karel Steigerwald či Jiří Brabec, na francouzské zase Yasmina Reza, Bernard Henri-Lévy, Jean Claude Carrière nebo Antoine Gallimard. Ve filmu se objeví i sám Kundera – v záznamech francouzské televize a hlasově i z doby realizace filmu. Ta probíhala od jara roku 2018 do dubna 2021.

Důraz je kladen i na výtvarnou stránku snímku – titulkovou část například zdobí originální kresby Milana Kundery, z nichž některé našel štáb pozapomenuté právě u spisovatelových přátel. Důležitou součástí jsou i fotografie – zejména ty od Václava Chocholy. Film natočil kameraman Miroslav Souček na širokoúhlý formát, což je u dokumentů naprosto ojedinělé. Originální hudbu složil Petr Malásek a střih měl na starosti Jakub Vansa.

Premiéra filmu se uskuteční v Paříži, kde Kundera od poloviny 70. let žije, na začátku října. Do českých kin snímek vstoupí 21. října 2021. Koproducentem je Česká televize, distributorem společnost Falcon.