Herci Divadla Na zábradlí zahájili sezónu mokře. Ošplouchli se ve Vltavě
Zdroj: herminapress

Herci Divadla Na zábradlí zahájili sezónu mokře. Ošplouchli se ve Vltavě

Vytvořeno dne 09.09.2022

 

Herci Divadla Na zábradlí vstoupili do výroční pětašedesáté sezony na pražské scéně sportovně a s velkým elánem. Stalo se tradicí, že zdatnější zástupci hereckého souboru přeplavou Vltavu. A bylo tomu i nyní.

Apl_Bann_Sanov

Plavalo se jenom kousek, ale i tak to stálo zato. Ono kraulovat Vltavou ze Střeleckého ostrova na Smetanovo nábřeží, chce určitou fyzičku a sportovního ducha. Přidali se i zaměstnanci divadla. Do vody ponořili těla například herci Václav Vašák, Kateřina Císařová, dramaturg Boris Jedinák a další odvážlivci. Fandů na břehu bylo víc. Tam na plavce čekali Jana Plodková, Jiří Vyorálek, Vojtěch Vondráček či nová hvězda Případů 1. oddělení Barbora Bočková.

Půlkulatá sezona na Zábradlí nabídne nespočet netradičních divadelních zážitků, které budou spojovat literární předlohy a silná společenská témata na pozadí každodenních lidských vztahů. První novinkou sezony bude inscenace Jana Mikuláška a Borise Jedináka Medvěd s motorovou pilou a jiné podivuhodné příběhy, ve které tvůrci divadelně zpracují povídky finské prozaičky Rosy Liksom. Zdánlivě banální životní příhody roztodivných postav plné černého humoru a zdrcující ironie doprovodí kapela složená z herců a dalších zaměstnanců Divadla Na zábradlí pod vedením Vojtěcha Vondráčka. Premiéra inscenace je plánovaná na 4. listopadu tohoto roku.

Na druhou polovinu sezony Divadlo Na zábradlí chystá adaptaci knižní publikace novinářky a disidentky Dani Horákové O Pavlovi, v níž chartistka zaznamenává vzpomínky na roky soužití se svým bývalým manželem, filmařem Pavlem Juráčkem. Inscenace mladé režijně-dramaturgické dvojice – Anny Klimešové a Petra Erbese tak zároveň na Zábradlí přinese ženskou „odpověď“ na Mikuláškovu inscenaci Juráčkových deníků s názvem Zlatá šedesátá, jež je na repertoáru již od roku 2013. O unikátní příspěvek do programu divadla se postarají spisovatelé Jaroslav Rudiš a Petr Pýcha, kteří pro členy souboru Divadla Na zábradlí Petra Čtvrtníčka a Jakuba Žáčka připravují autorskou divadelní hru Skokani.

Poslední měsíc sezony bude patřit klíčovému dílu světové literatury, Tolstého Vzkříšení v dramatizaci věhlasného německého režiséra Armina Petrase. Adaptaci několikasetstránkové ostré kritiky ruské společnosti na pozadí milostného vztahu knížete Něchljudova a jeho mladé služky uvede Divadlo Na zábradlí v překladu ředitele Petra Štědroně a v režii Jana Mikuláška. V neposlední řadě patří k plánům Zábradlí na nadcházející sezonu také imerzivní projekt v režii Štěpána Gajdoše.

 

 

 

Default User Image
Václav Lukeš, 10.09.2022 14:15
Herců je dvacetkrát víc než jich je potřeba. Tyto nikdo nezná a nebýt štědrých dotací tak by se grupy těchto neznámých "takyherců" neuživily.