Herečka Jiřina Bohdalová má v 93 letech na dosah zápis do Guinnessovy knihy rekordů
Zdroj: Česká televize

Herečka Jiřina Bohdalová má v 93 letech na dosah zápis do Guinnessovy knihy rekordů

Vytvořeno dne 19.09.2023

Něžný, citlivý, lidský – tak režisér Jiří Strach popisuje nový příběh scenáristy Marka Epsteina. Jiřině Bohdalové ho věnoval k devadesátým narozeninám. Ta hraje vitální ženu ve vyšším důchodovém věku, která o svém životě v nápravně-výchovném táboře stalinistického Sovětského svazu píše knihy a o hrůzách totalitní moci přednáší na školách. Zaujme i novinářku, která, zdá se, o jejím osudu ví víc než kdokoliv ji

Jiřina Bohdalová si už před čtyřmi roky zahrála hlavní roli v televizním snímku Klec, kterou také přímo pro ni připravil Marek Epstein a před kamerou ji režijně vedl Jiří Strach. Se stejným tvůrčím tandemem se potkává i tentokrát. „Scénář se mi líbil, protože je hluboký a lidský. A taky proto, že je tam pro herce, jak se říká, maso na kosti. Je tam zkrátka co hrát. Může se to zdát neuvěřitelné, ale mě ta práce pořád ještě baví. Možná mám k té látce blízko i proto, že mi vrátil pocit, který jsem měla, když jsem jezdila za svým tátou do komunistického kriminálu. Táta minulý režim zažil opravdu hodně zblízka. A tenhle film by měl vzniknout už jenom proto, abychom se do té doby nikdy nevrátili,“ přeje si Jiřina Bohdalová.

Režisér Jiří Strach obsadil oblíbenou herečku už do svých divácky úspěšných titulů Vrásky z lásky, Šťastný smolař nebo Anděl Páně 2. „Točit s takřka třiadevadesátiletou dámou v hlavní roli je něco neuvěřitelného. Musíme si uvědomit, že Jiřina hrála poprvé ve filmu ve svých pěti letech, tedy v roce 1937. To znamená, že se tu dotýkáme herecké kariéry, která je zralá na Guinnessovu knihu rekordů, protože k dnešku trvá bezmála osmaosmdesát let. To je něco ojedinělého,“ skládá poklonu oceňované komediální i dramatické filmové a divadelní herečce Jiří Strach.

Po boku Jiřiny Bohdalové se v připravovaném snímku dále objeví Lenka Vlasáková coby dcera hlavní představitelky a Pavla Beretová v roli neodbytné novinářky. Natáčení filmu s prozatímním názvem Svatá potrvá do začátku září, ve vysílání České televize se objeví příští rok.

 

 

 

Default User Image
Matějka Alois, 19.09.2023 16:14
..babu jako hérečku jsem měl a mám rád, ovšem po několika ekcesech v politice ji nemusím, táta/její/ se musí v hrobě obracet. herečka dobrá, člověk na dvě věci...,,,,,,,si
Default User Image
Anonym, 20.09.2023 19:12
Gábino, co ty si v životě dokázala, jen závidět , jsi hloupá , omezená husa a to tu husu urážím.