Hudební ceny Anděl znají své moderátory! Přidaná je úplně nová kategorie!
Zdroj: herminapress

Hudební ceny Anděl znají své moderátory! Přidaná je úplně nová kategorie!

Vytvořeno dne 19.01.2024

Členové České hudební akademie začali hlasovat v prvním kole 33. ročníku Cen Anděl Coca-Cola 2023. Slavnostní ceremoniál se bude konat 30. března v pražském O2 universu.

Ceremoniál bude mít po dlouhé době dva moderátory. Oba jsou profesionály ve svém oboru a zároveň jsou s hudebním prostředím úzce spojeni. Ivana „Fancy“ Kulhánková je influencerka, moderátorka, hudbě se aktivně věnovala také jako zpěvačka a je pověstná svými rozsáhlými hudebními znalostmi. Honza Dědek je uznávaný hudební novinář, publicista a je veřejnosti známý také díky své úspěšné talkshow. „V oslovení této moderátorské dvojice vidíme velký potenciál, mimo jiné v jejich mnohostrannosti a profesionalitě. Jsme přesvědčení, že se budou Honza a Ivana výborně doplňovat a že se nám díky nim podaří uchopit celý večer, nejen co se moderace týká, pro diváky atraktivně, zábavně a zároveň důstojně tak, jak se na Ceny Anděl patří,“ uvádí Lucka Hájková z pořádající společnosti.

Novinkou letošních Andělů je kategorie Společný projekt, která se bude vyhlašovat vůbec poprvé. Akademici v ní ocení překvapivá spojení interpretů, muzikantů nebo hudebních těles. Nepůjde přitom o klasické „featuringy“, ale opravdu rovnocenné spolupráce více subjektů na albech, EP či písních bez ohledu na žánry. „Chceme, aby Ceny Anděl reflektovaly aktuální hudební vývoj a trendy. V posledních letech jsme řešili, kam zařadit mnoho výrazných novinek, kterým byly malé osobnostní kategorie Sólový interpret a interpretka a zároveň se nehodily ani do kategorie Skupina,“ vysvětluje vznik nové kategorie předseda rady České hudební akademie Honza Vedral.

I letos bude hlasování o vítězích Andělů tříkolové a rozhodne o nich Česká hudební akademie a její specializované sekce. Aktuálně běží první kolo hlasování, ze kterého vzejde vždy sedm interpretů či děl v každé z patnácti kategorií. Následovat bude druhé kolo hlasování s nominacemi, v závěrečném třetím kole pak členové ČHA rozhodnou o vítězích. Výjimkou je již tradičně Síň slávy, která nemá nominovaných a jejíž vítěz bude vyhlášen společně s ostatními během slavnostního ceremoniálu. „Tříkolový systém a přednominace nám umožňují upozornit na ještě větší množství dobré hudby, která u nás vychází. Na jejich zavedení jsme měli skvělý ohlas a akademikům takové síto dává prostor věnovat posuzovaným dílům před finální volbou opravdu pozorný poslech,“ doplňuje Honza Vedral.

V radě akademie společně s ním zasedli hudební publicista Josef Vlček, ředitelka ČNS IFPI Petra Žikovská a producentka Cen Anděl Lucka Hájková. Do České hudební akademie, která rozhoduje o vítězích, bylo letos osloveno téměř 700 osob. Jsou mezi nimi profesionálové napříč branží i samotní již dříve ocenění muzikanti.

Předávání šestnácti ikonických sošek Anděla se šalmají od akademického sochaře Jaroslava Róny jako vždy doprovodí výjimečná hudební vystoupení, která představí různé podoby aktuální české hudební tvorby.

33. ročník Cen Anděl Coca-Cola 2023 se bude konat 30. března 2024 v pražském O2 universu.