Finále F3 v Mugellu: Titul bere Piastri, z českého týmu nejlepší Staněk
Zdroj: Dutch Photo Agency

Finále F3 v Mugellu: Titul bere Piastri, z českého týmu nejlepší Staněk

Vytvořeno dne 14.09.2020

Byla to zvláštní sezóna. Pandemie koronaviru si samozřejmě i ve světě formulí vyžádala svoji daň, a tak se šampionát FIA-F3 odehrál v rekordně krátkém čase a většinou i v komorní atmosféře bez diváků. Finále bylo na programu v italském Mugellu a bylo to drama až do poslední chvíle.

Z pohledu českého fanouška byla sezóna, která skončila v italském Mugellu, velmi zajímavá.

Stáj z Žebráku u Prahy Charouz Racing System už se v šampionátu F3 zabydlela, novinkou však byl start mladého talentovaného závodníka Romana Staňka. Ten do všeho skočil tak trochu po hlavě, protože jeho místo v kokpitu bylo potvrzeno až těsně před úvodním podnikem v Rakousku. I proto se od něj, a vlastně zřejmě od žádného z nováčků v týmu, nedaly čekat velké zázraky. Zásadní bylo naučit se pokud možno co nejvíc a posbírat zkušenosti.
Na jednu je potěšitelné, že právě Staněk byl nejlepším pilotem Charouz Racing System. Ovšem na stranu druhou tři body na kontě za osmé místo v Monze nestačily na lepší než jedenadvacáté místo v celkovém pořadí. Jeden bod získal Brazilec Igor Fraga, který nenastoupil do posledního víkendu v Mugellu, bodík si odváží i Rus Michael Belov, který na poslední dva podniky v kokpitu nahradil Němce Davida Schumachera.

Antoních Charouz, majitel týmu, řekl: „Nemohu říct, že bych byl spokojen. Vždycky chcete vyhrávat, být nejlepší. Nám se to nepodařilo. Je ale pravda, že jsme měli v týmu pouze nováčky a nemohli jsme od nich čekat zázraky. Mnohokrát jsme předvedli závodní rychlost, ukázali jsme, že se s nejrychlejšími můžeme měřit. Ani jednoho z jezdců tak není důvod zatracovat. Věřím, že si ze sezóny odnášejí co nejvíce a pomůže jim to v dalších letech.“

Největším problémem všech jezdců Charouz Racing System byly páteční kvalifikace. Nedokázali si totiž zajistit výhodnou výchozí pozici pro sobotní hlavní závod, což logicky poznamenalo celý víkend. Přitom nechyběla rychlost, což piloti dokázali na trati, když se téměř vždy dokázali dostat hned před několik svých soupeřů. Tým složený z nováčků tedy žádnou díru do formulového světa neudělal. Jedním dechem je však třeba dodat, že ze zkušeností a cenných informací, které jezdci letos získali, mohou těžit po zbytek svých kariér. A vlastně i o to ve formuli 3 jde... 

Pro úplnost se sluší dodat, že titul šampióna této juniorské kategorie získal Oscar Piastri, kterému stačila osmá příčka v nedělním sprintu. Staněk dojel osmnáctý, Belov třiadvacátý.