Hurvajs letěl do vesmíru. Táta Spejbl to oplakal
Zdroj: herminapress

Hurvajs letěl do vesmíru. Táta Spejbl to oplakal

Vytvořeno dne 26.05.2022

Hurvínek je nejenom hrdina dětských srdcí, ale se stal i hrdinou doslova vesmírným. Včera večer se vypravil do stratosféry naší planety na palubě družice Planetum1. O Startu 11. české/československé družice se sice ví už od loňska, ale jméno jejího slavného pasažéra bylo oznámeno až 10. dubna, při mimořádné tiskové konferenci. Informaci oznámila ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka, Denisa Kirschnerová spolu s ředitelem Planetária Praha Jakubem Rozehnalem.

Hurvínek mezitím jako správný kosmonaut poctivě plnil kosmický výcvik. A jelikož zdolal i přetížení 16G v ose Y, byl připuštěn k letu. Do vesmíru se podívala dva centimetry vysoká skleněná figurka ze sklářské dílny Košler. Hurvínkova speciální cesta do vesmíru je určitě tou nevýznamnější zprávou tohoto roku, ale divadlo nezapomíná ani na své pozemské diváky, pro které i v dubnu připravilo bohatý program.

Hurvínek letěl nejvyšší rychlostí 26 500 km za hodinu a výška, ve které se pohyboval, byla 530 – 540 km, tedy ve stratosféře. Na oběžnou dráhu Hurvínka vynesla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, vizionáře a vesmírného průkopníka Elona Muska. „Spejbl a Hurvínek jsou hvězdami nejen na pódiu našeho divadla, ale jsou po nich pojmenovány i dvě skutečné malé planetky, nebo chcete-li hvězdy. Nyní bude mít Hurvínek šanci podívat se na ně z paluby družice, která vystoupá do stratosféry naší planety,“ říká Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.