Evě Hruškové, harfistce Bouškové a dalším osobnostem kapalo ze šosu. Pokřtily vodnické pohádky
Zdroj: herminapress

Evě Hruškové, harfistce Bouškové a dalším osobnostem kapalo ze šosu. Pokřtily vodnické pohádky

Vytvořeno dne 24.05.2022

 

V pražské kavárně Radiocafé v budově Českého rozhlasu bylo tak trochu mokro. Ne doslovně, ale literárně. Proběhl tam totiž křest nové pohádkové knihy talentované autorky Petry Vychytilové s názvem Proč bydlíš v rybníku, zelený vodníku?.

Sešly se vskutku výjimečné osobnosti. Knížce na cestu za čtenáři tak zazářilo hned několik hvězd české kultury. Herečka Eva Hrušková, světové proslulá harfistka Jana Boušková, houslistka Markéta Muzikářová a hudební skladatel a spisovatel Richard Pachman. Mezi významnými hosty byli i herec Jan Přeučil nebo Marie Tomsová.

Celé odpoledne se pohupovalo na pohádkové vlně prosycené pohodovou atmosférou. „Tato bohatě ilustrovaná kniha je sama o sobě neobyčejná, právě jako její hlavní hrdinka, osmiletá polokouzelná holčička Anetka. Určitě se nedá pouze jednou přečíst a uložit zpět do knihovny,“ uvedla „kmotřička" Eva Hrušková.

Kniha nabízí dětem mnoho podnětů, věnuje se všem lidským smyslům. Rozvíjí nejen fantazii a obrazotvornost, ale i muzikálnost, smysl pro rytmus, cit pro barvy, slovní zásobu, zaměřuje se na detail, na příběh, otevírá čtenářům oči, je jakýmsi návodem, aby dovedli vidět zdánlivě neviditelné a slyšet zdánlivě neslyšitelné, na což autorka poukázala. Předkládá čtenářům i některé pozapomenuté výrazy, s lehkostí si pohrává s českým jazykem, poutavě představuje rozmanitost rostlinné i živočišné říše. V neposlední řadě podporuje jedinečnost a zdravé sebevědomí dětí, které se třeba nějakým způsobem od ostatních odlišují. Při čtení docházíme ke zjištění, jak okouzlující jsou prosté věci a jak bohatě se dá vychutnat hloubka a krása všedních okamžiků.

 Jako ukázka z nové knihy zazněla v průběhu slavnostního odpoledne píseň Nosí štika trika?. S perkusním doprovodem Richarda Pachmana zazpívala a na ukulele zahrála autorka Petra Vychytilová společně se svými syny Janem a Danielem. Oba se rovněž věnují zpěvu a divadlu jako členové Kühnova dětského sboru. Účinkují v operách Kouzelná flétna, Prodaná nevěsta, Jakobín, každoročně jsou součástí Letních shakespearovských slavností, vystupují jako elfové ve hře Veselé paničky Windsorské. Na zobcové flétny zahrály dívky z hudebního kurzu Petry Vychytilové, Daniela Čehovská a Jiřina Zýková. O další hudební zpestření se postaral Richard Pachman. Kniha Proč bydlíš v rybníku, zelený vodníku? volně navazuje na předchozí knihu Petry Vychytilové Nastydlá strašidla. Jak se vyjádřila jedna ze čtenářek: "Baví mě hravost tvorby Petry Vychytilové. Ona je takový Jiří Žáček v sukni. Básničky mají nápad, vtip, rytmus, a to je to, co děti potřebují." Kdo by si nechtěl zabubnovat s pravým vltavským hastrmanem, poslechnout si, jak mlaskl mlok, když snědl artyčok, nechat si poradit módním expertem úhořem Eluvírem nebo si počkat, až mu dopis doručí poštovní lín Eda? Ve Vltavě a v tvorbě Petry Vychytilové je prostě pohádkově.