Jak to má farář Zbigniew Czendlik s Vánocemi? A proč odmítl tančit ve StarDance?
Zdroj: herminapress

Jak to má farář Zbigniew Czendlik s Vánocemi? A proč odmítl tančit ve StarDance?

Vytvořeno dne 21.12.2022

Oblíbený farář Zbigniew Czendlik má na Vánoce hodně práce. Přistupuje k ní hodně zodpovědně, protože chce, aby se lidé u něj v kostele cítili příjemně a naladili se na sváteční vlnu. Přesto na Štědrý den bývá sám.

„Na Štědrý den jsem radši schovaný u mne na faře. Je to den, kdy jsem nejméně společenský. O Vánocích mám hodně práce. Záleží mi na tom, aby lidé, co přijdou za mnou do kostela, se tam cítili krásně. Aby jejich pocity korespondovali s vánočními svátky. Moji farníci mi donesou salát a kapra. Jsem společenský člověk, pořád jsem někde a je jeden den v roce, kdy jsem sám. Chci být solidární s těmi, kteří by chtěli mít někoho vedle sebe a už nemají,“ uvedl Zbigniew Czendlik, který v Čechách žije a pracuje už 30 let.

Obecná představa je, že by farář měl vypadat smrtelně vážně a to pro Zbigniewa rozhodně neplatí. „Odmítám být vážný a není to o vtipech a legraci, ale o příjemné atmosféře. Lidé zapomenou, co jste řekli, ale nikdy nezapomenou, jak se vedle vás cítili. Stalo se mi, že za 30 let svého působení jsem zaspal na nedělní mši, která je o půl desáté. A já si tak potrpím na přesnost. Vylítl jsem z postele, nejnutnější hygiena a vběhnu do kostela. Do sakristie není boční vchod, musím přes kostel. Každý vlas jiným směrem, obličej ještě otlačený od polštáře a farníci vstali a zatleskali. To se mi teda ještě nikdy nestalo. Stačilo, že jsem zaspal a měl jsem potlesk ve stoje,“ usmíval se Zbigniew  Czendlik na předvánoční akci Pojišťovny VZP, a.s. a přidal další historku, tentokrát taneční.

Prozradil, proč před lety odmítl účast v taneční soutěži StarDance a nebylo to kvůli tomu, že by neuměl tančit. „Pozvání jsem dostal do 4. řady StarDance. Chtělo se mi, byl bych populárnější, známější, ale přece jenom jsem se začal vymlouvat. Protože to byl důležitá věc, chtěl jsem to řešit se svými farníky. Udělal jsem v kostele hlasování, nepomohlo to, bylo to 50 na 50. Kdyby šlo jen o tu polku, valčík, to bych nějak dal. Ale latina, ty děvčata na sobě skoro nic nemají a já nevím, co by to se mnou udělalo. Láska a průjem přichází nečekaně, ono to stejně tak rychle odchází. Nabídku tančit jsem odmítl a pak už žádná nepřišla.  Ale když tančila Martina Viktorie Kopecká, držel jsem jí palce,“ řekl Zbigniew Czendlik a popřál vše klidné Vánoce.

 

 

 

Default User Image
Milan Bartoň, 24.12.2022 15:34
Kráswně tohoto živočicha parodoval farář ve filmu Babovřesky. To bylo dokonalé.