Jan Svěrák a Ethan Hawke: Dvě světové osobnosti si odnesly ocenění z karlovarského festivalu
Zdroj: herminapress

Jan Svěrák a Ethan Hawke: Dvě světové osobnosti si odnesly ocenění z karlovarského festivalu

Vytvořeno dne 29.08.2021

Dvacet šest let po Křišťálovém glóbu za film Jízda si Jan Svěrák z karlovarského festivalu odnesl Cenu prezidenta festivalu za přínos české kinematografii.

„Já nevím přesně, co jsem českému filmu přinesl, ale vím přesně, co český film přinesl mně. Hromadu vášně, radosti, dojetí. Kamarádi, kolegové a diváci, ti všichni dohromady pro mě tvoří to, čemu říkáme český film. Jsem rád, že tu můžu převzít cenu od moudrého a laskavého prezidenta. Takového nemají všechny festivaly, ba ani některé země,“ pronesl režisér poté, co sošku převzal od Jiřího Bartošky.

Na závěr slavnostního zakončení si pro svou Cenu prezidenta přišel také Ethan Hawke. „Je velká pocta tu být s vámi. Když jsem se ptal Richarda Linklatera, co ví o tomto festivalu, řekl mi, že to, co ho odděluje od těch ostatních, je publikum, které opravdu miluje film. I já jsem to tu viděl a cítil. Česká komunita je inteligentní a inspirovala mě jako umělce. Tu cenu chci sdílet s člověkem, který je mým uměleckým partnerem – se svou ženou Ryan Hawke, která produkuje filmy, v nichž hraju, která čte všechny mé scénáře. Miluju tě,“ pronesl americký herec, scenárista, režisér a spisovatel.

Příští 56. MFF Karlovy Vary se uskuteční od 1. července do 9. července 2022.