To jsou miláčkové! V Zoo Chleby na vás čekají tihle krasavci
Zdroj: Jiří Mikoláš

To jsou miláčkové! V Zoo Chleby na vás čekají tihle krasavci

Vytvořeno dne 14.09.2020

Září se zdá být, co se týká počasí, jako stvořeno pro návštěvu zoo. Jedna z nich, Zoo Chleby ve Středočeském kraji rozhodně stojí za to. Chová totiž, jako jediná zoo na světě s výjimkou Asie, skupinu langurů duk, jejichž domovem je Vietnam a Laos. Kromě Zoo v Chlebech je mají pouze v několika asijských zoo a záchranných stanicích v Thajsku, Vietnamu, Japonsku.

Rodinka v Chlebech má jednoho samce (otce všech mláďat), dvě dospělé samice a 4 mláďata. Dvě mláďata, která se narodila v době karantény, už mají svá jména. Jsou to Bahari a Gembira! Kmotrou se stala Její excelence Ureerat Chareontoh, velvyslankyně Thajského království.

Sestavit pro ně odpovídající jídelníček, který by jim nijak neublížil, je velká věda.

Languři duk jsou opravdu velice zajímavé opice. Mají červeně zbarvená stehna („podkolenky“), krásné mandlové oči. V Asii je nazývají Opice pěti barev. Sir David Attenborough o nich řekl, že jsou to jedny z nejkrásnějších opic na světě. Jsou velice vzácní.

Jejich chov v zajetí je velice obtížný především kvůli jejich stravě. Jsou to opice listožravé, mají čtyřkomorový žaludek, podobně jako přežvýkavci. Sestavit pro ně odpovídající jídelníček, který by jim nijak neublížil, je velká věda. V Zoo Chleby se to podařilo. Svědčí o tom i pravidelné rození mláďat. Přijďte se na ně podívat. Jsou to opravdu úžasné opice.