Miroslav Donutil v roli šité na tělo! Ve Varech budí pozornost neoholenou tváří a přerostlými vlasy
Zdroj: herminapress

Miroslav Donutil v roli šité na tělo! Ve Varech budí pozornost neoholenou tváří a přerostlými vlasy

Vytvořeno dne 23.08.2021

Atlas ptáků, nový film Olma Omerzu, ve kterém excelují v hlavních rolích Alena Mihulová Miroslav Donutil, měl světovou premiéru na karlovarském filmovém festivalu, kde soutěží v sekci Hlavní soutěž. 

„Postava Iva je psaná s myšlenkou na herce Miroslava Donutila. Byl první, koho jsem si pro tuto roli představoval. Podle mého názoru je to vynikající herec, který je příliš často typově obsazovaný, např. jako neuvolněný autokratický puntičkář, což je opak toho, jak chci charakter jeho postavy uchopit. Ivo sice je autokratický, ale nespoutaný, uvolněný a natolik sebestředný, že všechny své blízké v životě dusí. Je to patriarcha, který prožívá své poslední dny,“ říká Olmo Omerzu.

Jak si máme vyložit název filmu, vysvětluje režisér a spolu autor scénáře Olmo Omerzu: „Ptáci hrají ve filmu důležitou roli. Místy komentují dění, jindy jen pábí nad problémy světa, na rozdíl od našich hrdinů zahleděných do sebe samých se zajímají o něco víc, než je jen hledání odcizených peněz. Reprezentují jakýsi ironický hlas a pohled shora. Žánrově bych film označil jako drama se silným prvkem komiky a skryté ironie.“

Obsazení: Miroslav Donutil – Ivo, Alena Mihulová – Marie, Martin Pechlát – Martin, Eliška Křenková – Nina, Vojtěch Kotek – David, Pavla Beretová – Eva

Když se ve staré rodinné firmě ukáže, že z ní kdosi vyvádí peníze ve velkém, nastává konfrontace s novou realitou, na níž nebyl nikdo připraven. Ivo Róna, dlouholetý šéf prosperujícího podniku Aron, se snaží zorientovat v nechtěné situaci, kterou mu jeho děti ani okolí neulehčují, ale kterou si na sebe dost možná seslal sám. Nový film režiséra Olma Omerzu proplétá komplikované rodinné vztahy se světem moderních komunikačních technologií, které dokáží využít naše slabá místa. Ve válce, která se ve filmu pokradmu rozpoutává, ale není vůbec jasné, kdo stojí proti komu, natož kdo z ní vyjde jako vítěz.