Pět let po šokujícím zločinu míří dokument Kuciak: Vražda novináře do kin
Zdroj: Bontonfilm

Pět let po šokujícím zločinu míří dokument Kuciak: Vražda novináře do kin

Vytvořeno dne 13.01.2023

Chladnokrevná vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v únoru 2018 otřásla nejen Slovenskem. Proč museli zemřít? Dánský koprodukční dokument Kuciak: Vražda novináře rozplétá chapadla (nejen) slovenské mafie z cenné zahraniční perspektivy a s potřebným odstupem.

Divákům přináší nikdy nezveřejněné záběry, málo známé informace a také autentické rozhovory s rodiči Jána a Martiny i s obhájcem hlavního obžalovaného podnikatele Mariana Kočnera. Unikátní policejní záběry a materiály vrhají na celý případ nové světlo.

Dokument Kuciak: Vražda novináře vstoupí na Slovensku do kin 23. února – pár dní po 5. výročí tragické události. Česká premiéra následuje o měsíc později – 23. března v rámci MFF Jeden svět.

„Natáčení dokumentu o Jánovi a Martině pro mě byla jedna z nejtěžších ale zároveň i jedna z nejdůležitějších životních zkušeností. Procházet znovu a znovu poslední hodiny života Jána a Martiny, dívat se, jak se ty nejtemnější hypotézy, které jsme o fungování Slovenska a slovenské justice s Jánem měli, prokazují, bylo velmi vyčerpávající. Na druhou stranu ve mně tato životní etapa vyvolává vděk – vděk za to, že když o něco jde, novináři i společnost se dokážou semknout a udělat neskutečné věci. Vděk za to, že jsem toho mohla být součástí,“ dodává novinářka a jedna z hlavních protagonistek filmu Kuciak: Vražda novináře Pavla Holcová.

Oceňovaný dokument Kuciak: Vražda novináře se detailně zabývá nejen vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, ale i následky této dramatické události, která na Slovensku vyvolala největší protesty od pádu komunismu. Ke zlomovým patří okamžik, kdy ředitelka a zakladatelka investigace.cz Pavla Holcová, která s Jánem Kuciakem dlouhodobě  spolupracovala například na odhalování vlivu italské mafie na Slovensku, získá od nejmenovaného zdroje utajenou vyšetřovací složku k danému případu. Ta zahrnuje zabavené počítače a zašifrovanou komunikaci údajného strůjce celé tragédie: podnikatele úzce spjatého s vládnoucí politickou stranou. Ve spolupráci s redakcemi slovenských médií vzniká tzv. „Kočnerova knižnica“. Novináři při pročítání zašifrovaných zpráv zjišťují, že země se zmocnili zkorumpovaní oligarchové, soudci, policisté a vládu tvoří mafie. Nastává čas zúčtování.

Zdroj: Vražda novináře