Skandál na Eurovizi! Dokument Hejtři prozradí, o co šlo
Zdroj: filmeurope

Skandál na Eurovizi! Dokument Hejtři prozradí, o co šlo

Vytvořeno dne 18.05.2021

Za dveřmi je letošní ročník globální písňové soutěže Eurovision Song Contest. A to je ta správná chvíle připomenout si událost, která přitáhla pozornost světových médií k Eurovizi 2019.

Zdroj:YouTube

Tehdy se islandská kapela Hatari pokusila využít umění pro vyjádření svého názoru. Oč šlo a jak to dopadlo? Dokumentární film Hejtři s podtitulem „Pokud se nespojíme, nenávist zvítězí“ bude k vidění od 18. května do 22. května. 2021 pouze ve virtuálním kinosále Edisonline.cz. Cena lístku je 155 Kč.

Kapela Hatari, jejíž název se dá do češtiny volně přeložit jako nepřítel, vznikla v roce 2015 v Reykjavíku. Klemens Nikulásson Hannigan, Matthías Tryggvi Haraldsson a Einar Hrafn Stefánsson svoji show popisují jako BDSM industrial antikapitalistický technodystopický homoerotický sado-maso démonický pop. Specifický hudební projev doplňuje nepřehlédnutý vzhled s dominujícím latexem, popruhy, ostny, provazy či řetězy.

Hatari mají na kontě řadu provokací, ale také úspěchů. Například vítězství v Best Live Performance na Grapevine Music Awards, Performer of the Year na Icelandic Music Awards a účast ve finále Eurovize, která je dostala až na filmová plátna!

Hejtři - 200 milionů diváků! To je realita, které čelí islandská hudební kapela Hatari, když se rozhodne přihlásit do Eurovize 2019, která se koná v Tel Avivu v Izraeli. Jenže tato senzace dostává nečekaný rozměr ve chvíli, kdy jsou skutečně vybráni, aby v soutěži reprezentovali jejich maličkou zemi na světové scéně. Tváří v tvář aktuálnímu politickému izraelsko-palestinskému konfliktu se Hatari rozhodnou něco udělat – zkusit situaci změnit. Dokážou však přispět do vyhrocené debaty pouze svým uměním? Nebo jejich poselství nepronikne přes zářivou bublinu, kterou Eurovize vytvořila?