“Těšíme se na to, že postavy dopadnou špatně!” Slavná černá komedie míří za fanoušky!
Zdroj: herminapress

“Těšíme se na to, že postavy dopadnou špatně!” Slavná černá komedie míří za fanoušky!

Vytvořeno dne 22.02.2024

Na jevišti Divadla Na Fidlovačce ožívá slavný manželský duel Barbary a Jonathana Roseových. Mají šikovné děti, honosný dům, hodného psa, dobrou práci… Jejich velkou lásku ale právě honba za penězi a kariérou promění v prázdnou schránku, v níž už se nedá žít. Za významné asistence právníků se rozjíždí rozvodové řízení, v němž ani jeden z manželů nehodlá o krok ustoupit. Dům Roseových se mění v bitevní pole a rozvod se stává bojem na život a na smrt…

V hlavních rolích černé komedie Válka Roseových uvidíte Anetu Krejčíkovou, Martina Písaříka a Jana Holíka, režie se ujal Tomáš Svoboda.

Warren Adler napsal divadelní hru na základě svého románu, podle nějž Danny DeVito natočil slavný stejnojmenný film v hlavních rolích s Kathleen Turner a Michaelem Douglasem.

„Warren Adler nám stranou jakýchkoli možných ideologií, schémat či návodů na lepší život říká o lidské povaze něco přece jen hlubšího, než co by se dalo omezit na nějakou šablonu, a zkoumá ji bez předpojatosti a předem připravených odpovědí. A činí tak nikoli suše vědecky, ale jako invenční a vkusný bavič jistý si svým autorským stylem i zvoleným žánrem. Tím je černá komedie. A proto s hrdiny netrpíme, i když nás z jejich počínání může občas zamrazit. Ale to vlastně jen tehdy, pokud v jejich jednání zahlédneme svoji vlastní tendenci ke konání podobně zabedněnému a neústupnému na nesprávném místě. Jinak se vlastně těšíme na to, že postavy dopadnou špatně, protože kdyby špatně nedopadly, znamenalo by to, že autor kdoví z jakého ohledu slevil z nastoupené cesty a porušil nastavení postav a logiku příběhu (a dokonce i poučení z něj, pokud si někdo přeje). Navíc jsme zvědaví, co si autor na své postavy a skrze ně ještě vymyslí a kam je ochoten až zajít. Čtenáři knihy a diváci filmové i divadelní adaptace (včetně naší inscenace) vědí, že daleko a velmi zábavným způsobem,“ dodává dramaturg inscenace Petr Vydra.

Premiéra černé komedie Válka Roseových se uskuteční 1. března 2024 Divadlo Na Fidlovačce.