Úspěch Kateřiny Kněžíkové: Její album Phidylé je nominované na světovou prestižní cenu
Zdroj: herminapress

Úspěch Kateřiny Kněžíkové: Její album Phidylé je nominované na světovou prestižní cenu

Vytvořeno dne 25.01.2022

S albem Phidylé, které sopranistka Kateřina Kněžíková nahrála s Janáčkovou filharmonií Ostrava a s dirigentem Robertem Jindrou, slaví mezinárodní úspěchy od samého vydání (Gramophone Editor's Choice). Nyní její Phidylé byla vybrána mezi tři alba nominovaná na BBC Music Magazine Award v kategorii „Vocal“. BBC Music Magazine Awards jsou vyhrazené pouze klasické hudbě a na rozdíl od většiny jiných prestižních cen zde o vítězi jednotlivých kategorií rozhoduje prostřednictvím internetového hlasování široká veřejnost po celém světě.

Svůj supraphonský sólový debut sopranistka sestavila z okouzlujících písní fin de siecle, „...z písní, které jsou mému srdci a hlasu obzvlášť blízké; všechny jsou z přelomu 19. a 20. století, s nádechem impresionismu.“ Na začátku stály Kouzelné noci, jež Martinů komponoval na verše čínské poesie. Objevem pro mnohé budou písně Henriho Duparca. Prostou a zbožnou venkovanku Phidylé, hrdinku jedné z nich, si sólistka vybrala pro název celého alba. Exotika, spojení s přírodou a s vlastní intuicí vyzařuje ze všech písní. Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Robertem Jindrou na nahrávce vytvořila nádherně barevné plátno pro zlatou linku sopránu Kateřiny Kněžíkové.

Veřejné hlasování probíhá od 20. ledna do 28. února 2022.

Celkem 27 alb, která byla nominována, jsou z loňské produkce sedmnácti významných vydavatelských společností z celého světa. Nominace jsou rozděleny do devíti kategorií (komorní, orchestrální, koncertní, chorální, operní, instrumentální, vokální, nováček a premiéra) a představují to nejlepší z přibližně 175 nahrávek recenzovaných v BBC Music Magazine v průběhu uplynulého roku. Mezi hvězdnými interprety nominovaných nahrávek se letos objevila jména jako Cecilia Bartoli, Lucy Crowe, Iestyn Davies, Frank Peter Zimmermann, Patricia Kopačinskaja, Sol Gabetta, Krystian Zimerman, Alina Ibragimova, Kate Lindsey, Michael Spyres, Sitkovetsky Trio, Academy of Ancient Music, Camerata Bern, London Symphony Orchestra & Antonio Pappano a Sir Simon Rattle či Bamberg Symphony Orchestra & Jakub Jakub Hrůša. Ceny budou vyhlášeny 28. dubna 2022 na slavnostním galavečeru BBC Music Magazine Awards v Kings Place v Londýně.

 

 

 

Default User Image
Zdeňka Boráková, 25.01.2022 15:41
Nádherný soprán krásné dámy je okouzlující. Pohladí. Patří jí dík.