Ze švadleny majitelkou nejslavnějšího salónu první republiky. Byla Hana Podolská českou Coco Chanel?
Zdroj: Česká televize

Ze švadleny majitelkou nejslavnějšího salónu první republiky. Byla Hana Podolská českou Coco Chanel?

Vytvořeno dne 08.03.2023

Ve slavném pražském salónu, který založila, si nechávaly šít umělkyně i společenská smetánka. Oblékala první dámu Hanu Benešovou, herečka Adina Mandlová se v jejích modelech objevila na stříbrném plátně ve filmech Kristián nebo Katakomby a pěvkyně Jarmila Novotná na jevišti newyorské Metropolitní opery. Životní příběh návrhářky Hany Podolské v dokumentu Hana Podolská, legenda české módy uvidí diváci poprvé ve středu 15. března ve 20:15 hodin na ČT art.

"Hana Podolská byla skutečně svébytná. Uspěla jako návrhářka i jako podnikatelka. A přesto, že chodila na přehlídky své konkurence a často se na nich inspirovala, šla si svou vlastní cestou. Jako první například zaměstnávala profesionální manekýny. Její život, o němž se málo ví, nebyl jen o úspěchu, ale i o osobních tragédiích. Teprve loni se podařilo zrekonstruovat její hrob na pražských Olšanech a náš dokument by měl být pomyslným pomníkem této výjimečné ženě,“ říká scenárista a režisér Karel Greif. 

Hana Podolská se narodila jako Johanna Vošahlíková. V dobách největší slávy svého podniku zaměstnávala desítky švadlen, vedla kloboučnickou dílnu, kožešnictví, pletařství a vydávala módní časopisy. Její modely, výhradně dámské, protože pro nikoho jiného nešila, má ve svých sbírkách Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. „Skladování takto unikátních šatů je velmi specifické a depozitáře opouštějí jen na výstavy. Nejsložitější tak bylo získat souhlas muzea, abychom šaty Hany Podolské dostali před kameru. Vyjednat výjimku trvalo rok a půl,“ vzpomíná Karel Greif a dodává, že pro dokument využil i množství dobových fotografií a záznamů.

Natáčení probíhalo pod odborným dohledem Evy Uchalové, kurátorky výstavy o Haně Podolské a autorce podrobné monografie, ve které představila výsledky mnohaletého bádání o Modelovém domě Podolská. „Čas od času je Hana Podolská srovnávána s francouzskou návrhářkou Coco Chanel. Jejich příběhy jsou si v něčem podobné. Obě z mála vybudovaly mimořádně úspěšnou značku, obě ovlivňovaly módu své doby. Podolská o svůj salon ale po znárodnění v roce 1948 přišla. Šiju u Podolské si ale ženy mezi sebou říkaly ještě mnoho let potom, co módní trendy v Československu určoval státní podnik,“ upřesňuje Eva Uchalová.

Životní příběh návrhářky Hany Podolské v dokumentu Hana Podolská, legenda české módy uvidí diváci poprvé ve středu 15. března ve 20:15 hodin na ČT art.

Zdroj: Česká televize