Jaroslav Svěcený o největším trapasu v kariéře: To už nechci nikdy zažít!
Zdroj: herminapress

Jaroslav Svěcený o největším trapasu v kariéře: To už nechci nikdy zažít!

Vytvořeno dne 20.01.2021

 

Natáčením novoročního koncertu v Míčovně Pražského hradu počal letošní umělecký rok houslový virtuos Jaroslav Svěcený a akordeonista Ladislav Horák. Natáčení koncertu „Ve znamení tanga“ probíhalo bez problémů, přesto si houslista vzpomněl na jednu prekérní situaci, kterou už nechce nikdy zažít.

Video soubor

„Jednou se mně v Belgii stalo, že se mi před koncertem rozložily housle. To nebylo moc vtipné. Bylo vlhko a korpus houslí vypadl z krku. Tenkrát jsem nevozil dvoje housle, ale naštěstí mezi diváky byl profesor z Královské akademie, který to měl kousek domů a stihl mi přinést krásné housle z roku 1740. Častěji se stane, že praskne struna. Náhradní struny nosím v kapse a pak předvedu divákům, za jak krátkou dobu je houslista připraven přehodit strunu. Ještě to komentuji a hodím do vtipu. Není to příjemné, ale dělat z toho tragédii také nemám smysl,“ usmíval se Jaroslav Svěcený na natáčení koncertu, kde vystupuje se špičkovým akordeonistou Ladislavem Horákem. Oběma pánům prsty po nástroji lítali rychlostí blesku.

„Nedá se posoudit, kdo má rychlejší prsty. Každý má jinou techniku. Spíš je důležité, co hrajeme. Například Tango Astora Piazzoly, tam jsou housle s akordeonem ve velké symbióze. Akordeon dneska patří na koncertní pódia, i když si tuto pozici musel vydobýt a lidí, kteří mají rádi akordeon, je opravdu hodně.“

Jaroslav Svěcený přiznal, že jako kluk o kariéře houslisty rozhodně nesnil. Chtěl být kosmonautem, potom zpěvákem. „Pak mě ale děda začal vodit do houslařské dílny. Tam mi voněly laky a to mne učarovalo. Takže kdybych nebyl houslistou, určitě bych housle stavěl. Vyučil bych se v nějaké houslařské dílně a jezdil na zkušenou po světě a sbíral zkušenosti. A také bych na ty housle cvičil. Zvládnul bych obojí,“ vzpomínal Jaroslav Svěcený v Míčovně Pražského hradu.

Novoroční koncert „Ve znamení tanga“ pořádá Agentura Marcus Moniky Trávníčkové a můžete si ho vychutnat on-line 23. ledna v 19 hodin.