“Jsem mrtvý Jugoslávec!” Říká ve své nejupřímnější zpovědi herec Predrag Bjelac
Zdroj: herminapress

“Jsem mrtvý Jugoslávec!” Říká ve své nejupřímnější zpovědi herec Predrag Bjelac

Vytvořeno dne 06.11.2023

Predrag Bjelac je filmový herec jugoslávského původu. Českým divákům je známý z projektu Gangster Ka nebo ze seriálů Duch, Rapl, Cirkus Bukowski. Filmový herec jugoslávského původu, který hrál mj. ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár, opustil kvůli válce rodnou zemi a odešel do Čech. 

Objevil se i v dalších filmech, například v Letopisech Narnie, Eurotripu nebo Harrisonových květech. Jeho snem bylo studovat herectví a na třetí pokus se dostal na bělehradskou hereckou akademii. Do roku 1991 měl za sebou i studia v USA a pár rolí i angažmá v divadle, ale byl zklamán čekáním na velkou příležitost. Do jeho čekání na ni zasáhla válka, ve které nechtěl bojovat. A pak se ozval z Čech jeho kamarád, jugoslávský kameraman, a nabídl mu, ať dobu, než se situace zklidní, přečká s ním v Praze. V Čechách začal Predrag nový život jako podnikatel, distributor filmů pro videopůjčovny.

Až v roce 1999 ho pozval kamarád na casting pro anglický snímek Válečníci jako „nahazovače“ pro jeho účastníky. Anglický režisér si ale nakonec vybral jeho. Postupně ho začaly obsazovat zahraniční produkce do svých filmů i seriálů. Pro české diváky ho objevila až jeho nejslavnější role Igora Karkarova v Harry Potterovi. Predrag se oženil a narodila se mu dvojčata, ale po rozvodu odešly dcery s matkou do Bělehradu. On sám získal české občanství a žije střídavě v Česku a v Bělehradě.  „Jsem mrtvý Jugoslávec,“ říká o sobě muž, který má v Praze malý byt, a srdcem zůstal v zemi, která už neexistuje.

Jeho 13. komnatou provází Zuzana Burešová. Režie M. Oddfish Nešlehová.