Oblíbený obyvatel pražské zoo slaví kulaté jubileum! Přijďte gratulovat!
Zdroj: Zoo Praha

Oblíbený obyvatel pražské zoo slaví kulaté jubileum! Přijďte gratulovat!

Vytvořeno dne 03.11.2023

Slavný gorilí samec Richard obývá Zoo Praha rovných 20 let. Od příchodu stříbrohřbetého zakladatele zdejšího chovu a otce všech dosavadních gorilích mláďat v pražské zoo uplynou dvě dekády v sobotu 4. listopadu. Na tento den je připraven mimořádný program v pavilonu Centrum Méfou.

„Richard je nejslavnější zvířecí osobností naší zoo,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Důkladně jsem ho před lety poznal během natáčení ‚trochu jiné reality show‘ Odhalení a díky němu jsem si uvědomil, že gorily jsou opravdu jen trochu jiní lidé. Richard je ztělesněním pravého zvířecího velvyslance divoké přírody. Jeho přítomností se významná část veřejnosti začala zajímat o ochranu goril a přispívat na ni. Nezapomínejme také, že Richard je otcem prvního gorilího mláděte u nás – slavné Moji – a brzy se díky Mojině dceři Duni stane už pradědečkem.“

Desetiletá Mojina dcera Duni, která přicestovala do Zoo Praha ze španělského Cabárcena loni v září, je totiž aktuálně březí. Pokud vše půjde dobře, porodit by měla už na sklonku tohoto roku. Zoo Praha tak s trochou štěstí přivítá první gorilí mládě po bezmála osmi letech. Současně půjde o první přírůstek nové chovné skupiny vedené samcem Kisumem v pavilonu Rezervace Dja. Richard žije i nadále v původním pavilonu goril, v Centru Méfou, spolu se svými dvěma syny.

„Richard, Kiburi a Nuru tvoří jakýsi pánský klub. Jde o přirozenou sociální strukturu, kterou nazýváme mládeneckou skupinou. I zde Richard plní roli dominantního samce a skupina je díky jeho přítomnosti stabilnější,“ popisuje vrchní chovatel primátů Martin Vojáček. Podle něj si slavný samec užívá zaslouženého odpočinku. „Bez zodpovědnosti za rodinnou skupinu samic s mláďaty je Richard o poznání klidnější a vyrovnanější,“ doplňuje.

Richard se narodil 9. listopadu 1991 ve Frankfurtu nad Mohanem, což značí, že se rovněž blíží jeho 32. narozeniny. Do Zoo Praha přišel v listopadu 2003 z britského Paigntonu a následující rok se jemu a samici Kijivu narodila Moja. Celkem jeho pět potomků dnes žije v Zoo Praha nebo v jiných evropských zahradách. Richard měří asi 170 cm a stejně tolik kilogramů ukazuje pod jeho tíhou i střelka váhy. Mezi jeho nejoblíbenější jídlo patří rajčata, mrkve a speciální sušenky pro primáty.

Sobotní oslavný program v Centru Méfou

10.30 a 15.00              Předání speciálního „dárkového koše“ Richardovi a jeho synům

12.00, 13.00, 14.00   Komentovaná setkání u goril

10.30–15.00                Facepainting zdarma pro děti