Kája Saudek Lejle Abbasové pěkně zavařil. Měla co vysvětlovat
Zdroj: herminapress

Kája Saudek Lejle Abbasové pěkně zavařil. Měla co vysvětlovat

Vytvořeno dne 03.06.2022

Galerie Tančící dům vystavuje originální kresby komiksu Muriel a andělé, který Kája Saudek vytvořil v roce 1969 podle scénáře Miloše Macourka.

Po desítky let ztracené a marně hledané originální podklady tohoto zásadního díla českého komiksu, posléze záhadně nalezené, ale překupníky utajené, se po dlouhých letech soudních sporů konečně dostaly jako jeden celek zpět do rodinné sbírky Saudkových. Tento poklad českého komiksu představují autorovi dědicové veřejnosti úplně poprvé v Tančícím domě. 

"Já jsem vyrůstala na čtyřlístku. A pak jsem v 8 letech viděla film Kdo chce zabít Jessie. A nemohla jsem uvěřit, že to natočili Češi. Můj syn ten vyrůstá na Foglarovi. A teď nedávno jsme koukali právě spolu na Kdo chce zabít Jessie a přesto, že se mu nelíbí Cesta do pravěku a nevydrží u třeba ani u Bylo nás 5, prostě u těch starších filmů, tak u Jessie vydržel. Horlivě jsme o tom poté diskutovali a on hrozně řešil prsa. Jestli já někdy taky takto dorostu," smála se moderátorka Lejla Abbasová.

Výstavu přišly otevřít další známé osobnosti - moderátorka Petra Svoboda, herečka Lucie Benešová, herečka Andrea Růžička a herec Martin Kraus.