Kdo může za smrt kameramanky? Odborník na zbraně říká: Herec to není!
Zdroj: TV Prima

Kdo může za smrt kameramanky? Odborník na zbraně říká: Herec to není!

Vytvořeno dne 26.10.2021

 

Tragédie, která se stala při natáčení westernu Rust, během kterého herec Alec Baldwin zastřelil kameramanku a zranil režiséra, otřásla světem. Zeptali jsme se profesionála a odborného poradce seriálu 1. Mise Miroslava Manharta, jak se se zbraněmi manipuluje během natáčení v Česku. Může se něco takového stát i u nás?

Jaká jsou bezpečnostní opatření při manipulaci se zbraněmi při natáčení v Česku? „Při každém natáčení, během kterého se manipuluje se zbraní, je přítomný zbrojíř. Ať už jde o jakýkoliv typ střelné zbraně a jakýkoliv druh manipulace. Zbraň musí být neustále pod kontrolou odborníka. Dáváme na place pozor, aby herec při manipulaci na nikoho nemířil. Ve chvíli, kdy je zbraň odjištěná a nezkouší se nebo se nenatáčí, odebíráme ji herci a necháváme si ji u sebe. Pouze v případě, že je zbraň zaslepená a jde o maketu, z níž nelze vystřelit, může s ní manipulovat rekvizitář,“ popsal Miroslav Manhart.

Může se to stát i u nás?

Zbraň v ruce drží často i herci vojenského seriálu 1. MISE. Může se něco podobného stát i u nás? Manhart toto vylučuje. „Na 1. Misi využíváme velké zbraně, které používají vojáci. Jsou to nefunkční zbraně, makety, z nichž nelze vystřelit. Pokud používáme krátké zbraně, ze kterých lze střílet, natáčení probíhá vždy za přítomnosti zbrojíře ze speciálních efektů, který zbraň přiveze a zodpovídá za to, že má správné střelivo. Herci ze seriálu 1. MISE střílejí vždy se slepými náboji, pokud se střílí s ostrými, střílí někdo jiný, nikdy ne herec. Ostrými se střílelo během natáčení na střelnici, stříleli skuteční vojáci, kteří mají zbrojní průkazy, stříleli na oficiální střelnici v Milovicích, mířili do protisvahu. Nikdo jiný tam nebyl, kameraman byl asi 20 metrů za plexisklem. To bylo ošetřené velice dobře,“ popisuje kaskadér koordinátor Miroslav Manhart.

Kdo je vinen?

Jak mohlo dojít k takovému neštěstí během natáčení filmu Rust, si jen těžko dovede vysvětlit. „Když jsem si to přečetl, vzpomněl jsem si na detektivní zápletku Agathy Christie, která spočívá v záměně slepé zbraně za ostrou… Je to trochu nelogické, tyhle věci by se stávat neměly. Na place je vždy člověk, který je za to zodpovědný. Pyrotechnik, zbrojař ze speciálních efektů. Vůbec nechápu, jak někdo může přehodit slepé náboje za ostré. To mi nejde na rozum, navíc u hollywoodského filmu,“ říká Manhart, podle kterého vinu za neštěstí pochopitelně nenese herec. „Na vině je ten, kdo zodpovídá za zbraň pro herce, kdo herci zbraň dával a vložil do ní náboje. Buď zbrojíř ze speciálních efektů, nebo rekvizitář. Herec na vině není, ten dostane do ruky zbraň a nezajímá se o to, jestli je v ní to, co tam má být,“ dodává Manhart.

Co na to herci?

Herec Alec Baldwin je tak prakticky další obětí tohoto neštěstí. Herců seriálu 1. Mise, kteří taktéž točí se střelnými zbraněmi, jsme se proto zeptali, jak na situaci nahlíží. „Nikdy by mě nenapadlo, že by se mohlo něco takového stát. Je to hrozně smutná tragédie pro pozůstalou rodinu, celý štáb i herce, který se s tím bude celý život vyrovnávat. Kdyby se mně něco takového stalo, neumím si představit, jak bych se s tím vyrovnal, jak bych se mohl vrátit na natáčení,“ říká herec Radúz Mácha s tím, že během natáčení seriálu 1. Mise jsou manipulace se zbraněmi velmi přísně střežené. „Kdykoliv jsme drželi zbraň, byli pořád u nás zbrojíři, nemohli jsme na nikoho mířit, zbraně byly stále kontrolované, jestli v nich náboj je nebo není, zbraň musela být neustále zajištěná,“ vzpomíná na natáčení na střelnici představitel mladého vojenského lékaře Jana Rubeše. „Do budoucna budeme mít všichni obrovský respekt vzít si zbraň a někam zamířit. Asi se budou muset nastavit nová pravidla,“ uvažuje Radúz Mácha.

 

 

 

Default User Image
Zdeněk, 26.10.2021 16:43
S každou zbraní i s tou,co je jen hračkou bychom měli vždy nakládat tak,že jde o ostrou zbraň plně nabitou.Spoust nikdy nemá jsme,nekoukame se do hlavně zbraně a hlavně nikdy na nikoho za žádné okolností nemirime.Vyjimkou jsou ověřené repliky zbraní,které nemohou střílet a používají se např.pri sebeobraně či studeném nácviku manipulace se zbraní na střelnici .
Default User Image
Z:M:, 26.10.2021 19:16
Když Pánbůh dopustí i motyka spustí. Staré, pravdivé pořekadlo stále platí.
Default User Image
Jiří, 26.10.2021 23:41
Dát herci nabitou zbran může jenom mesvéprávný člověk . I slepými náboji nabitá zban může na blízko zranit. I plynová pistole může na blízko způsobit zranění . Herci se soutředí na hraní před kamerou a zbran berou jako rekvizitu.
Default User Image
Josef Blaheta, 27.10.2021 13:15
Není to pravda co tady píší.Každý kdo má v ruce zbraň odpovídá za to co s ní učiní.Pokud je svépravný samozřejmě.Dotyčný má povinnost zkontrolovat funkčnost zbraně a tím i střelivo.Pokud to neučinil padá všechna vína na něj.