Když Elvis zpíval, byla ženská část publika v nekontrolovaném transu. Životopisný film Elvis vás o tom přesvědčí
Zdroj: Se svolením HBO Max

Když Elvis zpíval, byla ženská část publika v nekontrolovaném transu. Životopisný film Elvis vás o tom přesvědčí

Vytvořeno dne 06.09.2022

Pamětnice Elvisových koncertů tvrdí, že jeho přítomnost na jevišti, a hlavně pak jeho pohybové kreace mnohdy vyvolaly stav podobný orgasmu. Nu nedivme se. Byl tu začátek padesátých let a tehdy se sex v amerických rodinách řešil vždy potmě a jaksi spíše omylem. Fakt, že před vámi stojí zpívající hezký mladík vrtící při tom zadkem, byl pro něžné pohlaví jako onen pomyslný blesk z čistého nebe

Ale k filmu samotnému. Než zapnete televizi a pustíte se do sledování více než dvě a půl hodiny dlouhého příběhu o králi rock and rolu, zapamatujete si zhruba čas 15:45 až 18:45. Troufám si tvrdit, že tyhle tři ikonické minuty si mnozí z vás pustí několikrát za sebou.  Ten film by mohl vlastně začít až v tomto čase. Je to chvíle, kdy se z neznámého hubeného kluka stává megahvězda a kdy mužská část publika jen nechápavě zírá a dívčí část publika se ocitá v nekontrolovatelném stavu, který se podobá transu.

Film Elvis je na televizní obrazovce jen několik málo dní a zatím se na film hrnou jen pozitivní kritiky. Ano, je to film o životě a hudbě Elvise Presleyho z pohledu jeho komplikovaného vztahu s jeho manažerem plukovníkem Tomem Parkerem. Tento vztah trvá více jak dvacet let, aby byl plukovník nakonec obviněn z podpory nezřízeného Elvisova života a byl mu přičítán velký podíl na Elvisově předčasné smrti. Fakticky i soudně je pak plukovníkovi dokázáno, že Elvise Presleyho celý jeho umělecky život okrádal.

Hlavní postavu Elvise Presleyho hraje Austin Buttler, a jak potvrdil při rozhovoru pro magazín People, měl to štěstí, že mu o setkání s Elvisem vyprávěl sám Paul McCartney (The Beatles).  Plukovníka Toma Parkera ztvárnil Tom Hanks a chvíli vám potrvá, než ho pod „tučnou“ maskou poznáte. Nicméně Hanksovo podrazácké nitro je zde vykresleno do neuvěřitelných detailů, a byť je to pořád Hanks, musíte tuhle postavu nenávidět. Vůbec bych se nedivil Oskarové nominaci. Elvisovu manželku Priscillu pak hraje Olivia DeJonge. Film režíroval Baz Luhrmann.

Troufám si tvrdit, že film Elvis (bohužel) hravě předčí Bohemia Rhapsody, kde si podle jedné recenze na ČSFD a lze s ní více méně souhlasit, Rami Malek na Mercuryho jen hrál. Na rozdíl od Austina Butlera, který se na dvě a půl hodiny skutečně Elvisem stal.  Film Rocketman popisující život Eltona Johna je pak Elvisem zahnán do ještě většího kouta než byl doposud.

P. S. Zdá se, že se s životopisnými snímky (byť prý poněkud umělecky upravenými) roztrhl pomyslný pytel. Už 28. září se na Netflixu můžeme těšit na film Blonde pojednávající o filmové megastar Marilyn Monroe.  Ale o tom až příště.    

Zdroj: HBO Max, Worner Bros, People