Když noc na Karlštejně, tak jedině na hradě Karlštejn. Slib Karlu Svobodovi Janis Sidovský splnil
Zdroj: herminapress

Když noc na Karlštejně, tak jedině na hradě Karlštejn. Slib Karlu Svobodovi Janis Sidovský splnil

Vytvořeno dne 27.06.2022

Slavný muzikál Noc na Karlštejně s hudbou Karla Svobody a v produkci Janise Sidovského se hraje na staroslavném hradu Karlštejn již sedmou sezónu. Letos ho čeká 150. repríza a z ohlasu diváků je patrno, že se jedná o jedinečný zážitek. Neopakovatelná atmosféra hradu samotného (genius loci) je věc jedna a zadruhé „potkat“ na Karlštejně samotného Karla IV. a jeho ženu Elišku Pomořanskou se jen tak každému nepoštěstí. Jinak řečeno, když Noc na Karlštejně, tak jedině na Karlštejně. Jaká je historie uvádění muzikálu na Karlštejně a o jeho budoucnosti nám více řekne producent Janis Sidovský.    

Jak vůbec vznikla myšlenka uvést Noc na Karlštejně přímo na nádvoří?

O představení jsem snil dlouho, dokonce jsem Karlovi Svobodovi dal slib, když byl v roce 2006 na mé „svatbě“ na karlštejnském nádvoří, že tam jeho muzikál uvedu. Příležitost se objevila o deset let později, kdy měl císař Karel IV. 700. narozeniny. S kastelánem, Lukášem Kunstem, jsme někdy v únoru 2016 probírali možnosti co k jubileu připravit a Noc na Karlštejně byla zpátky ve hře.

Je to tedy poprvé, co se Noc na Karlštejně hraje ve zdech karlštejnských?

Naše muzikálové verze je historicky prvním uvedením v autentickém prostředí, kde opravdu žil a tvořil otec vlasti Karel IV. Před námi zde bylo několik činoherních verzí, dokonce i s herci z pražského Národního divadla. Lásko má já stůňu ale zaznělo až s Hanou Holišovou, která za roli Elišky získala nominaci na Cenu Thálie.

Kromě ocenění jste získali také pochvalu od kritiků i od diváků, což nebývá časté.

Když vyšla recenze, ve které nás označili za perlu letních scén, měli jsme všichni ohromnou radost. A ještě větší máme, že nám jsou diváci tak dlouho věrní, letos hrajeme už sedmou sezónu a podle zájmu publika to vypadá, že už bych měl vypsat termíny na rok 2023!

Produkoval jste řadu koncertů i televizních show, v čem je ale divadlo jiné?

Musím říct, že divadlo mě baví nejvíc. Zvlášť, když už máme za sebou 125 repríz a je to stále stejný adrenalin jako při premiéře. V tom je právě divadlo jiné, velký koncert nebo natáčení je obvykle jednorázová záležitost, Noc na Karlštejně ale musím hlídat už sedmou sezónu. Znamená to být na každém představení a dohlížet, abychom drželi nejvyšší kvalitu, jakou od nás diváci očekávají.

Karlštejn je spojen s magií středověku. Pocítili jste nějaké záhady na vlastní kůži?

Už jsme si zvykli, že občas zhasne v zákulisí světlo, že se zaklapnou dveře, které měly zůstat otevřeny. Podle legend žije dosud na Karlštejně 12 bílých paní a opravdu se jednou stalo, že chodba v podzemí, kterou herci procházejí do zákulisí, se zničehonic zamkla na obou stranách. Regina Rázlová, která se právě chystala na výstup paní Ofky, brala za kliku, ale nebylo možné dveře otevřít. Z druhé strany ale naštěstí přicházel Daniel Bambas, který hraje Karla IV. a na první pokus se vchod otevřel. Bylo to možná znamení, že přece jen jsou zdi karlštejnské ženám zapovězeny.

Noc na Karlštejně měla premiéru 2.7.2016 a na nádvoří se hraje dodnes. Patří k nejúspěšnějším inscenacím podle slavné filmové předlohy a letos 25. srpna oslaví už 150. reprízu.

Zdroj: Autorský článek