Legenda československého krasobruslení Ondrej Nepela ožije ve filmu
Zdroj: Bontonfilm

Legenda československého krasobruslení Ondrej Nepela ožije ve filmu

Vytvořeno dne 02.09.2022

Příští rok začne natáčení filmu „Nepela: Cesta za svobodou“ o jednom z nejúspěšnějších sportovců Československa, krasobruslaři Ondrejovi Nepelovi. Nepelův životní příběh připomíná hollywoodské trháky, stal se olympijským vítězem, mistrem světa i Evropy, byl miláčkem davů, komunistický režim ho ale držel ve zlaté kleci a jeho život směřoval k tragédii. Film zachytí kritických 24 hodin během světového šampionátu v Bratislavě v roce 1973. Přestože šlo o jeho sportovní triumf, z dobových záběrů se zdá, že sám Nepela se z něj příliš netěší. Nepelu ztvární mladý slovenský herec Adam Kubala, jeho trenérku Hildu Múdru pak Jana Nagyová. Na přípravách filmu se podílí i syn Hildy Múdré.

„Když jsem byl malý kluk, vyprávěla mi babička s maminkou při sledování krasobruslení o nejlepším krasobruslaři všech dob, kterého platonicky milovaly. Ondrej je legenda, který z Československa vystoupal až ke hvězdám,“ říká producent a režisér filmu Jakub Červenka, jenž má za sebou režii snímku Hovory s TGM.

„Film o Nepelovi nosím v hlavě už několik let. Důvodem, proč jsem se rozhodl natočit film o dnes již téměř zapomenutém krasobruslaři, je jeho nadčasový životní příběh. Je to boj za osobní svobodu a možnost seberealizace," říká producent a režisér filmu Jakub Červenka, jenž má za sebou režii snímku Hovory s TGM. Film na snímá uznávaný kameraman Martin Štrba.

Kdyby po něm chtěli, aby na ledě při povinných cvicích nakreslil Monu Lisu, udělal by to. Krasobruslař Ondrej Nepela získal pět titulů mistra Evropy, třikrát vyhrál světový šampionát a stal po Jiřím Raškovi teprve druhým Čechoslovákem, jenž získal olympijské zlato. Nepela byl idolem dívčích srdcích, málokdo ale věděl, že on sám měl blíže k mužům. Svou extrémně úspěšnou závodní kariéru ukončil už ve 22 letech, zemřel pak v pouhých 38 letech a stal se jednou z prvních obětí AIDS mezi slavnými sportovci.

„Stal se z něj ptáček uvězněný hned ve dvou zlatých klecích – jednou byl tehdejší režim a druhou jeho sexuální orientace,“ dodává Červenka. Nepelova motivace opustit Československo souvisela i s touhou po svobodnějším milostném životě.

Snímek „Nepela: Cesta za svobodou“ zachytí kritických 24 hodin a klíčové okamžiky v životě krasobruslaře. Zatímco na ledě sklízí ovace diváků, mimo mantinely prožívá intenzivní osobní drama muže, který po letech svědomité reprezentace své vlasti touží po jediné věci - opustit zlatou klec ČSSR a být svobodný. Jenže právě ve chvíli, kdy je nejzranitelnější, na něj režim začíná stupňovat tlak a neváhá použít ani ty nejšpinavější zbraně k tomu, aby Ondreje přinutil podřídit se nekompromisnímu ultimátu.                                    

„Už jako malá jsem chtěla být krasobruslařka, ale v mých deseti letech mi řekli, že jsem na to, abych začala, už příliš stará. A nyní se mi můj dětský sen splní v roli trenérky Hildy Múdré, která byla nejpopulárnější trenérkou v bývalém Československu,“ neskrývá své nadšení z role Jana Nagyová.

Film získal klíčovou podporu z evropského programu Creative Europe MEDIA a první klapka padne v listopadu 2023.