Magda v Ulici překvapí. Díky dopisu od matky, se pustila do věcí, na které by si netroufla
Zdroj: TV Nova

Magda v Ulici překvapí. Díky dopisu od matky, se pustila do věcí, na které by si netroufla

Vytvořeno dne 29.11.2022

Dopis od mámy (Yvetta Blanarovičová), jenž přišel tak trochu ze záhrobí, přiměl Magdu (Veronika Čermák Macková) vystoupit ze své ulity a pustit se do věcí, na něž by si dříve netroufla. Nejprve navrhla Prokopovi (Ondřej Studénka) společné bydlení, o pár dní později se rozhodla uspořádat sbírku na podporu mobilních hospiců. Kdyby znala možnosti, jež existují, když čelila mámině zhoršující se Alzheimerově chorobě, možná by jednala jinak, než jak jednala. Už je to pryč, její máma si vybrala vlastní cestu, se kterou se Magda musela smířit.

Nyní má Magda možnost udělat něco pro ty, kteří se ocitli v podobné situaci jako kdysi ona, pro ty, kteří se snaží vyrovnat s faktem, že jejich nejbližší trpí nevyléčitelnou nemocí v konečném stadiu.

Ke sbírce Magdu inspirovali hlavně Jirka Hložánek (Ondřej Havel) a Ota Puklický (Filip Rajmont). Poradili jí, aby peníze vybrala přes výzvy, při jejichž plnění musí vystoupit ze své komfortní zóny. Tím přiláká pozornost širšího okruhu lidí, takže je větší šance, že vybere více peněz. Ota Magdu vyhecoval, aby ve svých svatebních šatech, jež jí zůstaly jako připomínka zrušené svatby s Mirkem (Daniel Bambas), zahrála a zazpívala na veřejnosti. Repertoár tvořily písničky na přání, což pro ni bylo ještě těžší, než kdyby si sama něco předem připravila. Hospoda však není jediným místem, kde Magda vstoupí. Písničky na přání zahraje i ve škole před studenty a kolegy. Kromě toho ale bude muset splnit ještě další výzvy...

Ulice tímto dějem poukazuje na problematiku financování mobilních hospiců. Téměř každý z nás se v životě dostane do situace, kdy se potřebuje postarat o své těžce nemocné blízké. Pak nás čeká těžké rozhodování, zda péči o ně zvládneme v domácím prostředí nebo bude nutné, aby strávili své poslední chvíle v nemocnici.

V mnoha případech je péče doma možná, ale přináší s sebou i mnoho obav a možných komplikací. Právě s tím umí mobilní hospice pomáhat. Jejich fungování a finanční stabilitu zase pomáhá z velké části zajišťovat Fórum mobilních hospiců.

Právě proto se seriál Ulice ve spolupráci s Fórem mobilních hospiců rozhodl oslovit své diváky, a prostřednictvím Magdina příběhu je zapojit do sbírky, která nyní probíhá také ve skutečnosti. Sbírku se také rozhodlo podpořit několik herců Ulice. Mezi nimi jsou Markéta Stehlíková, která dlouhodobě spolupracuje s mobilním hospicem Ondrášek, Alena Štréblová, která podporuje domácí hospic Athelas, a Filip Rajmont, který má osobní zkušenost s domácí péčí.