Matouš Ruml coby několikanásobný vrah! Co mu vadilo při natáčení Devadesátek?
Zdroj: Česká televize

Matouš Ruml coby několikanásobný vrah! Co mu vadilo při natáčení Devadesátek?

Vytvořeno dne 12.02.2022

Herec Matouš Ruml ztvárnil v divácky oblíbeném seriálu Devadesátky vraha Ludvíka Černého. Jak se tato role sympatickému herci hrála?

Z dobových fotek i svědectví vyplývá, že na své okolí Ludvík Černý působil jako vzorný otec, zároveň však jde o masového vraha – jak se Vám tento kontrast ztvárňoval? "To bylo právě na této postavě to nejzajímavější. Posilovat kontrast mezi tím, jak působí na své okolí a tím, co skutečně dělal. Působit jako vzorný otec od rodiny, sympatický a milý kluk – to by mi docela šlo. Ale vzít si do ruky pistoli a na někoho vystřelit zezadu – to už mi moc příjemné nebylo. Právě v těchto chvílích jsem si s hrůzou uvědomil, jak je to jednoduché a zoufale nenávratné – vzít někomu život."

Vedl Vás v tomto ohledu režisér Peter Bebjak nějak speciálně? "Nejdůležitější moment pro postavu Černého je scéna, kdy se pro diváka “odkryje” a objeví se se svým parťákem na střeše, kde vlastně vše přiznává. Tam mě pan režisér podporoval, ať se nebojím zvýraznit právě ten kontrast mezi slušným chlapem a zločincem. Abych se spíše pasoval do jeho přezdívky “Pacient” než “Mimísek”." 

Sériového vraha člověk nehraje každý den – jak se Vám do postavy Ludvíka Černého vciťovalo? Váhal jste, zda nabídku této role přijmout? "Nad nabídkou jsem moc neváhal. Dosud jsem podobné role dostával jen na divadle, takže pro mne to už od začátku byla lákavá nabídka a velká výzva. Pokusit se nahlédnout do této postavy. Musel jsem se ale důsledně odosobňovat v situacích, kdy jsem střílel a následně se třeba zbavoval mrtvol. To opravdu vcítit nejde." 

Studoval jste si nějak tehdejší dobové reálie? Proměnil se během příprav na natáčení nějak Váš postoj k tehdejší době? "Nastudoval jsem si co se dalo, nejvíce mě překvapila informace, že si z toho vlastně chtěli založit živnost. Měli v plánu zřídit si penzion, ve kterém počítali i se sklepními prostory na likvidaci mrtvol. Je až neuvěřitelné, jak v té době měli pocit, že projde všechno. Ta naivita mě zarazila."

Poslední díl seriálu Devadesátky uvede Česká televize v neděli 13. února. 

 

 

 

Default User Image
Ernie, 12.02.2022 17:47
Masový nebo sériový vrah, to je fuk, že? Oba zabili více lidí...
Default User Image
Petr K., 12.02.2022 23:16
Nemám tušení kým bych takovou roli obsadil, ale zrovna konkrétně Matouš Ruml mi tam nesedl. Nejsem schopen posoudit, zda je to jen scénářem, kde bych více vypíchl jeho "ochotu pomáhat" a to jak byl oblíbený, nebo zda to herec nedal. Právě pojetí Mimíska bylo pro mne v Devadesátkách zklamání. Určitě by se to dalo udělat lépe.
Default User Image
Michal, 13.02.2022 08:19
Mě se v roli Ludvíka nejvíc líbil Dolanský v Sametových vrazích. Tomu jsem toho psychopata fakt věřil. Ruml se na to moc nehodil.
Default User Image
Pate, 13.02.2022 00:40
No, mě tam mladý Ruml sedí. Jeho pohled dokáže být pěkně slizký a lehce nevypočitatelný, viz jeho oko v kukátku u Chodounského dveří. Přitom při obědě, kdy už podává manželce talíř a drží v náručí dítě, je milý a starostlivý, ale i v této chvíli bych takovému člověku cosi nevěřil... myslím, že hraje velmi dobře.
Default User Image
Milan, 13.02.2022 02:06
Už v comebacku se mi hodně líbil.Uměl pod čepicí dělat různé grimasy.U devadesátek je to jiné,ale docela mu to sedí.SAMO,POUZE MUJ NÁZOR.Každému se líbí něco jiného.Čau všem.