My emigranti bychom neměli mít právo volit, prohlásil bývalý manažer Karla Gotta Jiří George Suchánek
Zdroj: Se svolením František Jirásek

My emigranti bychom neměli mít právo volit, prohlásil bývalý manažer Karla Gotta Jiří George Suchánek

Vytvořeno dne 07.06.2023

Na návštěvě Česka je právě podnikatel, mecenáš a bývalý severoamerický manažer Karla Gotta Jiří George Suchánek. V rozhovoru pro pořad Otázky Luboše Procházky na platformě Aby bylo jasno mimo jiné komentoval aktuální politickou situaci v Česku. 

"Když já přijedu do Česka, vracíme se mi obraz, když jsem odcházel. Jsem hrdý na to, že Česko je na inteligentní úrovni," prohlásil Suchánek, který ještě donedávna provozoval v New Yorku vyhledávanou restauraci Zlatá Praha.

Z Československa odešel v roce 1965, po revoluci mu rodná země vrátila občanství. K českým volbám ale v USA nechodí. "Od doby revoluce, od roku 1989, mne několik politiků v New Yorku kontaktovalo. Někteří projevili přání, že by v mé restauraci udělali volební kampaň. Ale já jsem jim řekl: Nezlobte se, já politiku nechci sledovat u sebe v restauraci. My propagujeme restauraci, sport... Politiku ne!"

Ti samí politici Suchánkovi během českých voleb prezidenta nebo nových poslanců volali, že ještě nebyl volit. "Vždy jim říkám: Nebyl jsem a nepůjdu volit. Já jsem český občan, ale znám názory lidí z Česka, kteří mi říkají, že se v tom nevyznají. A teď si představte, že já bych měl volit a ovlivňovat život lidí, kteří tady žijí a já tady nežiju. Já si myslím, že my jako emigranti bychom na tohle neměli mít právo," dodal Suchánek. 

Ten během natáčení rozhovoru pro Otázky Luboše Procházky zažil velké překvapení v podobě kamaráda a legendárního zpěváka Antonína Gondolána, s nímž se řadu let neviděl. Jejich setkání před kamerami bylo velmi dojemné.