Novinář Josef Klíma se chlubí knihou. Nechal se inspirovat kauzou Nagyová a Nečas
Zdroj: TV Prima

Novinář Josef Klíma se chlubí knihou. Nechal se inspirovat kauzou Nagyová a Nečas

Vytvořeno dne 02.06.2023

Nejlépe hodnocený seriál televize Prima, Sedm schodů k moci, má nyní i knižní podobu. Autor scénáře, publicista a spisovatel Josef Klíma, rozšířil příběh motivovaný tuzemskými politickými kauzami.

Josef Klíma v knize Sedm schodů k moci předkládá napínavý příběh ženy, která uměla okouzlit, uměla si jít tvrdě za svým, milovala luxus, vlivné muže a moc. Sleduje životní cestu a kariérní vzestup venkovské servírky Anny Malé až do nejvyšších politických pater a ložnice ministra Tomáše Vichra.

„V seriálu jsou některé věci zkrácené, protože se do něj zkrátka celé nevešly, některé jsou jinak stavěné. V knize jsem posílil vyprávění bulvárního novináře, který je v seriálu jen naznačen. Je to i příběh o tom, jak mohou bulvární novináři v kauzách něco urychlit. Kromě toho se hlavní hrdinka od něj učí, jak se srovnat s tím, že se chová nemorálně. On je záporná postava, která vypráví celý příběh,“ říká o své knize Josef Klíma.

„Před deseti lety mě inspirovala kauza paní Nagyové a pana Nečase. Ale velmi volně. Příběhů, kdy jeden politik zlikviduje druhého nebo se nechá na tajné schůzce vyfotit s kmotry, těch je spousta, ale aby se to celé odehrálo v soukromí premiéra, to je unikátní. Připadalo mi to lidské a pro běžného diváka velmi srozumitelné. Ale říkal jsem si, že pro knihu nebo seriál by bylo zajímavější, kdyby to bylo na začátku nezkažené děvče z venkova, které přijde do Prahy, a až od těch politiků se učí všem těm intrikám a cestám, jak se dostat k moci. Není to tedy dramatizace kauzy, můj příběh se vyvíjí v jiném oblouku,“ dodává Josef Klíma.