Přes 20 let fotografoval největší filmové hvězdy! Nyní odhalil tajemství svého archivu!
Zdroj: herminapress

Přes 20 let fotografoval největší filmové hvězdy! Nyní odhalil tajemství svého archivu!

Vytvořeno dne 27.11.2023

Více než 30 let trvalo, než filmový fotograf Miloš Schmiedberger provětral svůj archív a vybral tolik skvostných fotografií z natáčení československých filmů, aby mohl vydat unikátní obrazovou publikaci.

Kniha Příběhy filmových fotografií je plná jedinečných fotografií a historek z natáčení filmů a seriálů, jako například film S čerty nejsou žerty, Pěsti ve tmě, Diskopříběh, F. L. Věk a dalších, které Miloš Schmiedberger nafotil běhen svého působená ba Barrandově mezi lety 1968 až po 1990.

Knihu pokřtili Jan Kanyza, Eva Čížkovská, Zdeněk Barták a Sagvan Tofi, který Miloši Schmiedbergerovi přečetl dopis od režiséra Jaroslava Soukupa. V něm mimo jiné stálo:„Barrandovští fotografové, to byl pojem. Jejich práce přežije další desetiletí a bude připomínat, jak umělecká byla úroveň jejich filmových fotografií. A je moc dobře, že právě vydaná kniha tohle období skvělou formou připomíná. A tak se dostávám k mému kamarádovi Miloši Schmiedbergrovi, který skvěle nafotil některé z mých filmů: Lásku z pasáže, Pěsti ve tmě, Discopříběh nebo Divoká srdce.“

Fotograf Miloš Schmiedberger působil 20 let ve Filmovém studiu Barrandov. Do roku 1989 se podílel na výrobě něco přes 100 filmů. Fotil pro řadu významných režisérů, jako například Jiřího Menzela, Karla Kachyňu nebo Františka Filipa a zúčastnil se natáčení desítek filmů a seriálů. Fotil například natáčení F. L. Věk, Vím, že jsi vrah, Zbraně pro Prahu, Můj brácha má prima bráchu, Tajemství ocelového města, Svatební cesta do Jiljí a dalších filmů a seriálů.