Romantika mezi dvěma ženami. Také o tom je nový film Služka
Zdroj: herminapress

Romantika mezi dvěma ženami. Také o tom je nový film Služka

Vytvořeno dne 17.03.2023

Slavnostní premiérou přišel do kin film Služka slovenské režisérky Mariany Čengel Solčanské. V historickém dramatu inspirovaným stejnojmenným románem Hany Lasicové si zahrála celá plejáda slovenských a českých herců.

Hlavními hrdinkami jsou dvě dívky zmítané citovou nejistotou. V období první světové války přichází patnáctiletá Anka (Dana Droppová) pracovat jako služka do pražské vily rakousko-uherského úředníka (Karel Dobrý) a jeho manželky (Zuzana Mauréry). Ančinou novou rodinou se stává  služebnictvo – kuchařka Kristína (Anna Geislerová), služka Líza (Vica Kerekes) nebo zahradník Štefan (Lukáš Pelč). Kromě nich však získává i úhlavního nepřítele -  stejně starou dceru z panské rodiny, Resi (Radka Caldová). Nevraživost se však postupně promění v sympatie a mezi mladými ženami se rozvine romantický vztah.

Hodně filmových scén se natočilo na zámku ve Slatiňanech. Jak vnímal přítomnost filmového štábu kastelán zámku Jaroslav Bušta? „Někdy jsem měl opravdu srdce na pokraji  zástavy, přece jen je zámek skoro jako dítě, o které deset let pečujete a nechcete, aby se mu něco stalo. Naštěstí až na drobnost vše dobře dopadlo a já jsem tomu strašně rád,“ prozrazuje kastelán. Navzdory tomu je Jaroslav Bušta rád, že filmařům dovolili prostory zámku využít. „Na natáčení budu vzpomínat v dobrém, byla to zajímavá zkušenost a zážitek. Vidět, jak ožívají zámecké interiéry, jak film vzniká, jak se v noci natáčí den, jak filmově sněží, prší atd. Sledovat všechny profese, které se na tvorbě podílejí. Není to nic lehkého, člověk si to uvědomí, až když vidí, jak se takové dílo tvoří.“