Samice ohroženého luskouna bude mít miminko. Důkazem je snímek z ultrazvuku
Zdroj: Zoo Praha

Samice ohroženého luskouna bude mít miminko. Důkazem je snímek z ultrazvuku

Vytvořeno dne 12.10.2022

 

Samice luskouna krátkoocasého Run Hou Tang, která spolu se samcem Guo Bao žije od dubna v Zoo Praha, je březí. Potvrdilo to vyšetření ultrazvukem. Pokud vše půjde dobře, dočká se Run Hou Tang svého potomka někdy mezi polovinou prosince až polovinou ledna – a pražská zoo přivítá vůbec první mládě luskouna v Evropě.

„Nechci předbíhat událostem, ale již samotná březost naší luskounice je velikým úspěchem. Pokud Run Hou Tang porodí, bude to první mládě luskouna na starém kontinentu,“ neskrývá nadšení ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Pražští luskouni jsou podle něj velvyslanci divoké přírody, kteří mají šířit povědomí o problémech volně žijící populace. „Byl by to skvělý vánoční dárek,“ dodává Bobek.

Motivace pro chov luskounů – jediných šupinatých savců – plyne především z jejich ohrožení. V oblastech svého výskytu, v jižní Asii a ve střední Africe, jsou masivně loveni a již dlouho patří k nejvíce nelegálně obchodovaným savcům světa. Důsledkem je, že všech osm druhů luskounů je zařazeno na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN v kategorii ohrožený vyhubením.

Mimořádně náročný chov těchto choulostivých tvorů má na starost chovatel David Vala. „Náš pár luskounů jsme po povinné měsíční karanténě začali sbližovat přes kontaktní šubr, jakési seznamovací okénko, jelikož se zvířata neznala. Po měsíci jsme luskouny spojili a k našemu překvapení se ihned začali pářit. Výhodou je, že je od příjezdu trénujeme k vyšetření na speciální hrazdičce, které nám umožní provést ultrazvuk i odběr krve,“ popisuje Vala s tím, že první vyšetření v srpnu březost neodhalilo. To druhé už nenechalo prostor pro domněnky.

Zoo Praha nicméně dlouhodobě usiluje i o ochranu luskounů v jejich domovině. „V Kamerunu podporujeme strážce chráněných území a v rámci projektu Toulavý autobus se snažíme o omezení lovu osvětou a vzděláváním místních obyvatel. V Laosu a na Sumatře jsme financovali vybudování záchranných stanic pro luskouny,“ připomíná ochranářské projekty ředitel Miroslav Bobek.