Filmoví fanoušci jásají! Ukradená vzducholoď Karla Zemana se chystá na svou cestu kolem světa
Zdroj: Se svolením Muzeum Karla Zemana

Filmoví fanoušci jásají! Ukradená vzducholoď Karla Zemana se chystá na svou cestu kolem světa

Vytvořeno dne 11.10.2022

V úterý 4. října byl v kině Lucerna představen médiím a divákům zrestaurovaný legendární snímek filmu světoznámého českého tvůrce Karla Zemana Ukradená vzducholoď, který se do konce roku chystá na cestu po České republice a poté se rozletí do celého světa.

Nadšenci z Muzea Karla Zemana pod vedením spoluzakladatele a producenta Ondřeje Beránka a ředitelky Lenky Lukáčkové se rozhodli, že celému světu opět připomenou velikána české a světové animované tvorby Karla Zemana a postupně zrestaurují jeho legendární tvorbu. V této snaze mají plnou podporu dcery Karla Zemana Ludmily Zemanové a jeho vnučky Lindy Zeman Spaleny, které pomohly toto úterý v Lucerně Ukradené vzducholodi posvítit svou přítomností na dobrodružnou cestu.

Tuto historickou příležitost si nenechali ujít také lidé z filmové branže a spolu se svými rodinami tak pomohli filmu ke zdárnému startu dlouhého letu. Dokonce přišli i někteří herci, kteří ve filmu hráli, a mnozí se tak společně potkali po 56 letech, Jan Čížek, představitel kluka Martina, Michael Pospíšil, představitel kluka Jakoubka, Jana Sedlmajerová, představitelka sekretářky Renaty, patří jí ty legendární nohy z vizuálů, Jitka Zelenohorská, představitelka Kateřiny.

Lenka Vlasáková, divadelní a filmová herečka: “Tvorbu Karla Zemana znám a vždy mne fascinoval jeho způsob propojování animace a skutečných herců. Je obdivuhodné, jakou stopu ve světovém animovaném filmu zanechal tento kouzelník filmového plátna!”

Igor Chmela, herec, hudebník, režisér: „Byl jsem s dětmi na premiéře zrestaurované Ukradené vzducholodi. Byl to fantastický zážitek! Fandím Muzeu Karla Zemana a jeho snaze zrestaurovat všechny jeho filmy. Bylo by hezké, aby i potomci mých potomků mohli v dobré kvalitě posoudit nadčasovost Zemanových krásných filmů.“

Jan Teplý, divadelní a filmový herec, syn herce Jana Teplého staršího, který si ve snímku zahrál: “Mám radost, že dílo Karla Zemana stále žije a Muzeum (MKZ) postupně všechny jeho filmy restauruje a převádí do digitální podoby. Vždyť díky tomu ty filmy budou vidět nejen naše děti, ale taky vnoučata. Mně Karel Zeman uvedl do světa Verneovek a pro mne je jeho tvorba nadčasová a vzbuzuje ve mne údiv a nostalgii. Ať se daří!”

Film Ukradená vzducholoď, který se do konce roku chystá na cestu po České republice a poté se rozletí do celého světa. Pomoci může každý fanoušek Karla Zemana a jeho tvorby přispěním v rámci crowfundingu na Doniu.