Slavný Gladiátor přijede na karlovarský festival. Russell Crowe převezme Křišťálový glóbus
Zdroj: Se svolením KVIFF/Tennyson Crowe

Slavný Gladiátor přijede na karlovarský festival. Russell Crowe převezme Křišťálový glóbus

Vytvořeno dne 05.05.2023

Hostem letošního ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude herec a režisér, držitel Oscara a dvou Zlatých glóbů Russell Crowe. Při této příležitosti převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Oceňovaný herec se zároveň karlovarskému publiku představí jako hudebník. Na zahajovacím koncertu 30. června vystoupí se svou kapelou Indoor Garden Party.

Russell Crowe, který patří mezi nejrespektovanější herecké osobnosti světové kinematografie současnosti, pochází z novozélandského Wellingtonu, od dětství však žije v Austrálii. Hereckou kariéru započal již v šesti letech účinkováním v televizi a divadle.

Bohatá filmografie Russella Crowea dokazuje jeho mnohotvárný herecký talent napříč žánry. Srdce českých diváků si získal filmem Gladiátor. Gladiátorem, oceněným celkem pěti Oscary, započala jeho dlouholetá spolupráce s renomovaným režisérem Ridleym Scottem, s nímž natočil filmy Dobrý ročník (A Good Year, 2006), Americký gangster (American Gangster, 2007), Labyrint lží (Body of Lies, 2008) nebo Robin Hood (2010). Znovu spolupracoval i s Ronem Howardem, když ve sportovním životopisném dramatu Těžká váha (Cinderella Man, 2005) ztvárnil úlohu boxera Jamese J. Braddocka.

V roce 2022 se opět staví za i před kameru, aby režíroval a vytvořil hlavní roli v thrilleru Poker Face. V současné době je v celosvětové distribuci hororový thriller Papežův vymítač (The Pope´s Exorcist, 2023, r. Julius Avery).

Hudební kariéru rozvíjí Russell Crowe od 80. let, kdy nahrál první sólový singl „I Want To Be Like Marlon Brando“.  Od roku 1992 byl členem rockové formace Thirty Odd Foot of Grunts, s níž vydal tři alba. V roce 2005 začal spolupracovat s kanadským hudebníkem Alanem Doylem, s nímž natočil první singl a následně, v roce 2006 se skupinou pojmenovanou The Ordinary Fear of God také album My Hand, My Heart. V roce 2009 začali Crowe a Doyle pořádat koncerty skupiny Indoor Garden Party. Roku 2011 vyšel na iTunes jejich třetí společný počin The Crowe / Doyle Songbook Vol III.  V roce 2017 jako Indoor Garden Party vydali album The Musical, které se na žebříčku iTunes a Amazonu ve Velké Británii dostalo dvakrát krátce na první místo. Album je k dispozici na Spotify.

Russell Crowe je štědrým podporovatelem různých charitativních projektů, jednotlivců a organizací a je také majitelem nejstaršího ragbyového klubu v Austrálii, The South Sydney Rabbitohs, založeného v roce 1908. Klub převzal v roce 2006 a díky jeho podpoře se podařilo prolomit desetiletí nezdarů. V roce 2014 tým získal premiérovou trofej NRL a přerušil tak 43 let trvající čekání na úspěch. Klub i v současné době patří k nejsilnějším sportovním týmům.

Karlovarský festival uvede při příležitosti ocenění Russella Crowea historický dobrodružný snímek Petera Weira Master a Commander: Odvrácená strana světa (Master and Commander: The Far Side of the World, 2003), od jehož vzniku uplyne letos 20 let. Film byl oceněn 2 Oscary a získal celkem 10 oscarových nominací, Russell Crowe byl za úlohu kapitána Aubreyho nominován na Zlatý Glóbus.