Sloní bratři Max a Rudi míří do světa. Rozloučí se s pražskou zoo
Zdroj: Zoo Praha

Sloní bratři Max a Rudi míří do světa. Rozloučí se s pražskou zoo

Vytvořeno dne 05.04.2024

První ryze pražská slůňata Max a Rudi dospívají a zamíří proto do nových domovů. V dubnu 2016 narozený Maxmilián odjede v červnu do zoo v belgických Antverpách, zatímco o půl roku mladšího Rudolfa čeká ještě v dubnu cesta do Pombia Safari Parku v severní Itálii. Oba mladí sloni indičtí se zapsali do historie jako první narození a současně i počatí sloni v Zoo Praha.

Narození prvního a druhého ‚stoprocentně pražského slůněte‘ – Maxe a Rudiho – pro nás znamenalo ohromné zadostiučinění a o to těžší pro nás je nadcházející loučení,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Jejich příchod na svět byl nejen výsledkem chovatelského úsilí, ale i dlouholeté práce spojené se získáním jejich matek – Janity a Tamary – ze Srí Lanky.“

Maxmilián se narodil 5. dubna 2016 Janitě, přičemž otcem byl Mekong. Max je od malička hravý a sebevědomý. Jméno dostal po císaři Maxmiliánovi II. Habsburském, který měl na svém dvoře patrně prvního slona, který kdy vstoupil na české území. Rudolf se narodil 7. října 2016 Tamaře, zatímco otcem byl Ankhor. Rudi je oproti Maxovi konzervativnější a klidnější. Jeho jméno je připomínkou Rudolfa II. Habsburského, jehož pražské zvěřince byly předchůdci evropských zoo.

Dnes jsou oba sloní samci na prahu dospělosti a také se podle toho začínají povahově projevovat. Úkolem koordinátora Evropského chovného programu (EEP) tak bylo vybrat pro oba mladíky vhodné umístění.

„Pro mne je odchov jakéhokoli zvířete skutečně završen až ve chvíli, kdy se u nás zapojí do chovu, nebo odejde do nového domova právě v rámci chovného programu,“ tvrdí kurátor savců Pavel Brandl. „Nutno dodat, že Max a Rudi u nás zůstali výjimečně dlouho, a to zejména díky skvělému soužití s dospělým samcem Ankhorem. Mezi sloními adolescenty fungoval bezvadně jako zklidňující element.“

Slavnostní rozlučka s Maxem a Rudim proběhne již tuto sobotu 6. dubna v Údolí slonů v horní části pražské zoo. Komentovaná setkání u samčího výběhu slonů indických proběhnou v 11, 12 a 13 hodin. Následně ve 14 hodin v travnatém výběhu u restaurace Gulab předají chovatelé sloním bratrům „dárek na rozloučenou“ v podobě speciálního enrichmentu. Pro malé i velké návštěvníky bude navíc na místě připraveno tematické herní a informační stanoviště od 10 do 16 hodin.