Slzy, bolest a hromada květin na rozloučení se Zagorovou! Sbohem ji dali Vágner, Bílá, David, Gottová, Patrasová se Slováčkem a mnoho dalších
Zdroj: herminapress

Slzy, bolest a hromada květin na rozloučení se Zagorovou! Sbohem ji dali Vágner, Bílá, David, Gottová, Patrasová se Slováčkem a mnoho dalších

Vytvořeno dne 30.08.2022

Vdovec a milovaný manžel Hany Zagorové (†75) Štefan Margita je smrtí své milované Haničky natolik zdrcen, že sotva mohl vystoupit z auta. Před kostel na Malé Straně, kde se zádušní mše za Zagorovou konala, ho přivezl vůz Ivany Gottové.

Margita dal před posledním rozloučením jasný pokyn, že si nepřeje, aby kdokoliv z hostů položil k hrobce větší věnec, než dává on sám. Smuteční hosté poslechli, a tak do kostela na rozloučení nosili smuteční nádherné kytice.

Zarmoucený Margita přijel na místo mezi prvními a hned po něm do kostela vstoupila jediná Hančina sestra se svou rodinou. Už desítky minut před samotným začátkem se začali scházet první hosté, kteří na Zagorovou s těžkým srdcem vzpomínali.

„Hanka Zagorová byla moje dětství. Za těžce vydělané peníze, mi sestra, coby student střední školy, kupovala LP desky Hanky Zagorové, které máme dodnes doma u rodičů. Její písničky mi vždy zněly v uších a budou znít napořád. Chodil jsem na její koncerty, ale osobně jsem se s ní nikdy nesetkal,“ řekl herec Josef Polášek.

Slabost pro devítinásobnou slavici měl i moderátor Aleš Háma. „Byl to pro mě obrovský šok, doteď jsem se z toho nevzpamatoval. To byl člověk, který mě provázel svými písničkami celé moje dětství, o to větší radost byla, když jsem se s ní mohl setkávat osobně, a to větší šok to je, že tu teď není,“ svěřil se Háma. Ten ji dokonce ztvárnil v show Tvoje tvář má známý hlas. „Byla to taková zvláštní situace, nečekaně přišla na trénink a já jsem byl z ní hrozně nervózní a bál jsem se, že jí svým vystoupením nějak zesměšním. Ale hrozně se tomu smála, a moc se jí to líbilo. Poradila mi takový detail, že ona velmi ráda pracuje během svých vystoupeních s rukama a zakládá si na tom. Tak to mi poradila, a to jsem pak zužitkoval,“ pochlubil se moderátor. Ten Hance k rakvi položil kytici žlutých růží.

„S láskou v srdci,“ jak sama řekla, bude na Zagorovou vzpomínat Dáda Patrasová. „Moje poslední slova pro Hanku budou patřit Štefanovi,“ dodala novinářům. Na rozloučení přišla ruku v ruce s manželem Felixem Slováčkem.

Rozloučit se přišla také dlouholetá kolegyně Lucie Bílá s partnerem Radkem Filipim. Před obřadem prozradila, že vlastní jméno Hana nese právě po Hance Zagorové. Slzy dojetí nedokázala skrýt ani moderátorka Lucie Borhyová, pro kterou byla Zagorová rodina. „Trvá dlouho, než člověk překoná takovou bolest a bude trvat hodně dlouho. Snažím se být Štefanovi oporou a pomáhat mu, aby tuhle situaci zvládl. My jsme se těšili, že se uvidíme v Malaze, bohužel…,“ řekla Blesku zarmoucená Borhyová.

K Zagorové měl velmi blízko také zpěvák Petr Rezek, se kterým Hana několik let vystupovala. Nazpívali spolu mnoho duetů, asi nejslavnější Duhová víla. I on těžko nacházel slova, která by mohla takovou ztrátu vyjádřit. Poslední sbohem přišel své kamarádce dát i Standa Hložek, se kterým Hanka pro změnu nazpívala hit Můj čas.

Na posledním rozloučení nemohl chybět ani její další velký spolupracovník a kamarád Karel Vágner. Společně sklízeli úspěchy např. za píseň Hej, mistře basů. Kromě toho jí ale dlouhá léta doprovázel na vystoupeních hudebně.

Kytici k rakvi s ostatky Zagorové přinesla také bývalá první dáma Dagmar Havlová, Vendula Pizingerová či Richard Genzer, který se díky Zagorové a Margitovi oženil v přímém přenosu s Lindou Finkovou. Mezi smutečními hosty nemohl chybět ani muzikant Michal David či hudební producent Karel Janeček. Mladší generaci zpěváků zastoupil například Xindl X nebo Marek Ztracený, který si Zagorovou velmi zamiloval a natočil s ní jeden z jejích posledních duetů a sice Vánoce jako dřív.

Přísně střežený obřad se konal v pražském kostele na Malé straně a po celou dobu jeho trvání venku stála ochranka a bedlivě sledovala dění kolem. Přesně v 15:09 se na kostele rozezněly zvony a všichni přítomní ještě naposledy mohli zamávat Hance na její poslední cestu do nebes. Jako první z kostela vyšli kněží a poté čtveřice mužů vynesla rakev ozdobenou bílými květinami s ostatky Hanky Zagorové. Naložení rakve se slzami v očích sledoval bledý a křehký Štefan Margita, který se přišel k uložené rakvi ještě naposledy poklonit. Slzy se mu kutálely po tvářích jako hrachy a brada se mu smutkem třásla. Poklonila se také Hančina sestra. Poté se dveře auta, které poveze rakev k rodinné hrobce, zavřeli a vůz odjel. V zástupu za Margitou stála Lucie Borhyová a další rodinné přítelkyně, které zdrceného Štefana utěšovaly objetím. Operního pěvce pak objímaly další celebrity, včetně Lucie Bílé a také herečky Jiřiny Bohdalové.

Dagmar Havlová a Ivana Gottová dav smutečních hostů obešly a v tichosti odešly. Dvacet minut po 15. hodině se ti, jež se s Haničkou písničkou přišli rozloučit, postupně rozcházeli. Ti nejbližší Margitu nejspíš doprovodí na smuteční kar.

 

 

 

Default User Image
Věra , 01.09.2022 13:59
Petr Kotvald v kostele na rozloučení BYL, když projedete všechny fotografie, tak ho tam na několika fotkach uvidíte.Jen novináři se ve svých článcích o něm vůbec nezmiňují.
Default User Image
Marie, 31.08.2022 10:36
Asi nemohl Nejde o to rozloučení za přítomnosti vkezlych médií ! Jde o to jak jsme toho člověka milovali a jak na něj budeme s láskou vzpomínat ! Všichni ti fotografové a novináři jsou absolutně bez empatie a ránu pěstí !.....!!!
Default User Image
Jindřich , 01.09.2022 23:25
Byla úžasná . Milovali jsme ji a její písně . Budeme vzpomínat .
Default User Image
iveta, 03.09.2022 17:12
uprimnou soustrast rodine pratelum pro me bude pani zagorova zit v pisnich navzdy cest jeji pamatce