Sourozenci Hapkovi svému otci ostudu nedělají. Petra zpívá a Haštal skládá hudbu
Zdroj: herminapress

Sourozenci Hapkovi svému otci ostudu nedělají. Petra zpívá a Haštal skládá hudbu

Vytvořeno dne 25.04.2024

S obrovskou trémou nastupovala zpěvačka Petra Hapková, dcera geniálního skladatele Petra Hapky, na podium Kongresového centra. Nesměla chybět na koncertě Petr Hapka 80, kde se na aranžích písní mimo jiný podílel i Petřin bratr, Haštal Hapka.

„Jsem hodně nervózní, podívejte se kolik je v sále lidí a ten obrovský orchestr za mnou, je to nepředstavitelné. Pro mě největší počet publika je tak 400 lidí, takže tohle je…,“ usmívala se Petra Hapková v zákulisí koncertu. Avizovala, že bude hodně dojatá.

„Už jsem se dojala při zkoušce, při generálce, ale nyní před vystoupením jsem v šíleném adrenalinu, tak myslím, že se dojmu až potom, a to už bude jedno. Myslím si, že by táta měl obrovskou radost. On když vždycky slyšel zpovzdálí svoji hudbu, ať písničku nebo melodii, která se mu líbla, tak se zastavil a řekl: „Kur*a já jsem dobrej“, a to by přesně řekl i tady v Kongresáku. Strašně mu to přeji.“

Vzpomínku přidal i hudebník Haštal Hapka, který se podílel na vzniku koncertu, věnuje se filmové a scénické hudbě, ale na rozdíl od otce, se věnuje hudbě klasické.  „Z dětství si pamatuji, že když jsem za ním přijel na víkend ve 3 odpoledne, to zrovna vstával a snídal. Pak jsme hráli na různé nástroje nebo jsme jeli do jeho oblíbených vetešnictví nebo starožitnictví, tam jsem si hrál. S tátou jsem mohl jíst a pít věci, které jsem doma nesměl. Vyprávěl mi různé historky a učil sprostá slova,“ vzpomínal Haštal Hapka.

Koncert Petr Hapka 80 pořádal Český rozhlas Dvojka a generální ředitel Českého rozhlasu dceři Petra Hapky předal kopii partitury. „Petr Hapka složil hudbu k řadě rozhlasových pořadů a natáčel v rozhlasovém studiu. Hledali jsme v našem archivu, a našli jsme originál partitury k písni Nestůj a pojď z roku 1969, kterou Petr Hapka tehdy prodal Československému rozhlasu. Byl bych špatný hospodář, kdybych z archivu vynášel originál, tak vám předávám velmi zdařilou kopii. I s poznámkami. Podle této partitury byla pak v roce 1978 natočená tato legendární píseň s Orchestrem Ladislava Štaidla a sólo nahrál Felix Slováček,“ uvedl René Zavoral a předal dárek Petře Hapkové.

Na partituře byla uvedená i cena, za kterou Petr Hapka rozhlasu své dílo prodal. René Zavoral nechtěl prozradit cenu, Petra Hapková si ji však nenechala pro sebe: „850 korun, dámy a pánové.“   

Zdroj: Aplausin.cz, Český rozhlas Dvojka