Tato zvířata jsou nejpašovanější tvorové na světě. Zoo Praha je bere pod ochranu
Zdroj: Zoo Praha

Tato zvířata jsou nejpašovanější tvorové na světě. Zoo Praha je bere pod ochranu

Vytvořeno dne 12.03.2021

V návaznosti na Světový den luskounů čeští ochránci přírody oficiálně představují nový záchranný program na ochranu těchto unikátních a ohrožených šupinatých savců na indonéském ostrově Sumatra.

Kvůli poptávce po údajně léčivých či magických účincích šupin luskounů a jejich mase jsou v současnosti luskouni nejpašovanějšími savci světa. Nově spuštěný záchranný program Trenggiling Conservation Program se na Sumatře zaměřuje na původní a dnes již kriticky ohrožený druh – luskouna ostrovního. Na ostrově spolupracuje s místními lidmi a buduje specializované záchranné a rehabilitační centrum. Zoo Praha je hlavním partnerem programu. 

„Jsme moc rádi, že se můžeme pokusit o ochranu takto jedinečného druhu zvířete na pokraji vyhubení v místě, kde se stále přirozeně vyskytuje. Zoo Praha pomáhá na Sumatře financovat výstavbu centra pro zachráněné luskouny i další aktivity programu. Do ochrany luskounů se plánujeme zapojit i jejich chovem, což se může ukázat jako zásadní krok v případě, že ochranářské mise v terénu nebudou úspěšné,“ říká ke spolupráci ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.