Tom Hanks tentokrát hrdinou divokého západu. Malá Helena Zengel má našlápnuto k velké kariéře
Zdroj: Netflix

Tom Hanks tentokrát hrdinou divokého západu. Malá Helena Zengel má našlápnuto k velké kariéře

Vytvořeno dne 14.02.2021

Zopakovat si všechny stěžejní role, které Tom Hanks během své filmové kariéry ztvárnil, by vydalo na dlouhý seznam. Odečteme-li vše ostatní, tak před filmovou kamerou stojí od roku 1986. Bez připomenutí letopočtu jsme ho viděli příkladně jako trosečníka, emigranta, vojáka, kapitána lodi, letadla, kosmického korábu a kdo neviděl film Forest Gump, tak má rozhodně co dohánět.

Společnosti Netflix a Universal Pictures v současnosti představuje Toma Hankse v hlavní roli filmu News of the World, v překladu Zprávy ze světa.

Samotný příběh je datován pět let po skončení občanské války. Kapitán Jefferson Kyle Kidd (Tom Hanks), veterán tří válek, cestuje z města do města jako vypravěč literatury faktu. Čte novinové zprávy o prezidentech a královnách, ničivých katastrofách a vypráví za drobný peníz poutavá dobrodružství z dalekých koutů světa. Na pláních Texasu se setkává s Johannou (Helena Zengel), desetiletou dívkou, kterou o šest let dříve unesli indiáni kmene Kiowa a vychovali ji jako svoji vlastní. Johanna, nepřátelská vůči světu, který nikdy nezažila, se proti své vůli vrací ke své biologické rodině  

Kdo čeká klasický western a Hankse jako neohroženého pistolníka, čeká marně. Kidd souhlasí, že doveze dívku tam, kam patří. A tak se tyto dvě postavy plahočí stovky kilometrů do míst, kde oba před léty žili. Kidd jako manžel a Johana jako dítě, dnes mrtvých rodičů. Cesta samozřejmě není bez problémů…….

Film je dojemným příběhem a je především o lidství – tedy humanismu a o empatii, která dříve, stejně jako dnes v mnoha ohledech lidem chybí. Je to příběh o navazování přátelství dvou věkově a intelektuálně nesourodých lidí, které doba semlela a více méně oba alespoň zpočátku přinutí k jakési toleranci jednoho k druhému. Jak celý příběh skončí, záměrně neprozradíme, jen ještě dodáme, že se mimo jiné jedná o jakousi westernovou road-movie s neselhávajícím Tomem Hanksem a v angličtině debutující Heleně Zengel.

Na ČSFD má film hodnocení 67% a závěrem si s dovolením půjčíme část komentáře uživatele ČSFD s přezdívkou Marigold: „Jednoduchý a překrásně vystavěný příběh, který člověk slyšel již stokrát, ale v podání dua Hanks – Zengel ho bude chtít slyšet znovu a znovu. Tichý komentář k rozvrácené Americe a potřebě laskavosti a přijetí odlišnosti možná nemá žádnou závratnou hloubku, ale je to určitě Greengrassův (režisér) nejosobnější, nejintimnější a nejdojemnější počin, který mě svou prostou dobrotou přiměl místy věřit, že svět není v hajzlu. Smekám a miluju to.“