Tomáš Linka vzpomíná: Jak se fotil obal desky Greenhornsů s Vyčítalem a Tučným?
Zdroj: herminapress

Tomáš Linka vzpomíná: Jak se fotil obal desky Greenhornsů s Vyčítalem a Tučným?

Vytvořeno dne 09.03.2022

Letošní nedožité osmdesátiny Jana Vyčítala a pětasedmdesátiny Michala Tučného zdaleka nejsou jediným důvodem této reedice. První album Greenhornů totiž nepochybně patří mezi zásadní položky historie naší country muziky.

Asi nejslavnější sestava ikonické skupiny Greenhorns nabídla nejen výrazné zpěváky Tučného, Hoffmanna či Linku, ale i znamenité instrumentální osobnosti Vyčítala, Šimka, Čermáka, Štýbra, Dobeše, Krále a Hnyka. Jejich cesty se později různě větvily, ale podstata zůstala stejná: výborná hudba.

V tomto případě výhradně převzatý repertoár do domácí autenticity doplnili textaři přímo z Greenhorns, především Vyčítal, ale rovněž Hoffmann a Čermák. V obohacené reedici se objeví kresba J. Vyčítala, fotografie F. Heřmana, ale zejména ty největší hity, jako jsou Blues folsomské věznice, Oranžový expres, Blízko Little Big Hornu nebo Když náš táta hrál.

„Foto na obalu LP Greenhorns ’71 fotil František Heřman. Dali jsme si sraz na Trojském ostrově, dress code – cowboy. Nedaleko na ostrově byl i jezdecký oddíl, který souhlasil se zapůjčením několika koní. Záměr byl vyfotit všechny, nebo aspoň většinu kapely, na koních. Nakonec souhlasili jenom Šimek a Dobeš, Michalovi kvůli atraktivitě byl kůň přikázán. V průběhu focení se ale jeden z ořů něčeho lekl a začal prchat. S ním i ostatní dva, dali se na úprk směrem k nedalekému houští, před ním prudce uhnuli a Michal jako jediný tento manévr neustál a po hlavě zahučel do toho křoví! Bílý jeansový komplet, který si na to focení pořídil, byl zcela zničený. Naštěstí několik fotek fotograf zmáčkl už před tímto incidentem, takže foto nakonec dopadlo dobře,“ vzpomíná na focení zakládající člen Tomáš Linka.

Nyní první album Greenhornů Supraphon vydává s mnoha bonusy na LP, CD i digitálně.