Ulice: Obrovská rána pro Gábinu, krutá diagnóza potvrzena.
Zdroj: TV Nova

Ulice: Obrovská rána pro Gábinu, krutá diagnóza potvrzena.

Vytvořeno dne 22.03.2022

Gábina se potýkala se zdravotními problémy několik měsíců, ale návštěvu lékaře neustále odkládala kvůli obrovskému pracovnímu vytížení. To se jí vymstilo, když se v minulém týdnu dozvěděla zdrcující diagnózu, která jí i jejím blízkým převrátí život vzhůru nohama. Co to udělá se vzájemnými vztahy v rodině a co bude pro samotnou Gábinu nejhorší?

Gábině (Aneta Krejčíková) se podařilo to, o čem spousta lidí z její branže jen sní – prosadit se ve světě. Spolupracuje se známou německou módní návrhářkou, podílela se na přípravě jarní kolekce pro mezinárodní přehlídku, nyní plánuje naplno rozjet přípravy podzimní kolekce. Je stále v jednom kole, zároveň ale ve svém živlu. Proto zpočátku ani neřešila signály, jež jí její tělo dávalo několik měsíců, signály, že není úplně v pořádku. Myslela si, že občasné bolesti břicha jsou jen ze stresu, že opět zmizí, až bude mít v práci volněji. K lékaři nešla, protože si na sebe nedokázala udělat čas. Nyní se jí to začíná vracet i s úroky.

Přestože se bolesti břicha ozývaly čím dál častěji a byly stále větší, zaneprázdněná Gábina je utlumila dostupnými analgetiky a více se tím nezaobírala. Až když začala krvácet po sexu, dala na rady kolegyně Veroniky (Hana Holišová) i kamarádky Karly (Markéta Stehlíková) a vypravila se ke gynekologovi. Pak už to u ní nabralo docela rychlý spád. Vyšetření u ní odhalilo předrakovinové buňky, takže jí lékař doporučil, aby šla ihned na zákrok s tím, že se na základě výsledků z histologie a dalších vyšetření uvidí, co dál. Gábina pořád doufala, že to nebude tak zlé, jak to začalo vypadat. Teď se bohužel potvrdilo lékařovo podezření. Gábina má zhoubný nádor, ke všemu již poměrně veliký, neboť podcenila preventivní prohlídky. Nádor tak v jejím těle nekontrolovatelně rostl už nějaký ten pátek. Co teď bude s Gábinou dál? Čemu všemu nyní musí čelit tváří v tvář hrozivé diagnóze, jež přišla ve chvíli, kdy Gábina doufala, že se u ní konečně zablesklo na lepší časy takřka ve všech směrech?

Nádorová onemocnění jsou podle Státního zdravotního ústavu druhou nejčastější příčinou úmrtí u nás. Konkrétně rakovina děložního čípku je každoročně diagnostikována necelé tisícovce žen, přičemž několik stovek z nich této nemoci nakonec podlehne. Spousta lidských životů by se přitom dala zachránit, kdyby pacienti přicházeli k lékařům včas a nemoc se podchytila už v začátcích. Právě proto by se neměly podceňovat pravidelné zdravotní prohlídky. O těch se snaží informovat nezisková organizace Loono, kterou tvoří mladí lékaři, studenti medicíny a další profesionálové, v čele se zakladatelkou projektu Kateřinou Vackovou. Kateřina ve spolupráci s tvůrci Ulice připravila edukativní videa, kde komentuje dění kolem Gábiny a jejího zdravotního stavu. Jejich cílem je vzdělávat a informovat diváky Ulice o možnostech prevence.