Vojtěch Dyk v roli českého hudebního génia natáčí v Praze
Zdroj: herminapress

Vojtěch Dyk v roli českého hudebního génia natáčí v Praze

Vytvořeno dne 09.12.2020

Z Itálie do Prahy se vrátil režisér a scénárista filmu Il Boemo Petr Václav, aby do svého filmu o skladateli Josefu Myslivečkovi natočil záběry z jeho rodného města. Skladatel se narodil v rodině mlynáře, vyučil se tomuto řemeslu, ale láska k hudbě ho zavedla do Itálie, kde se stal jedním z nejvyhledávanějších barokních skladatelů. Životní příběh tohoto umělce, jehož postavu ve filmu hraje Vojtěch Dyk, režisér Petr Václav natáčí v Itálii a v Čechách.

„Byl jsem zrovna na dovolené, když mi zazvonil telefon, a jestli bych si za 14 dní nechtěl zahrát Josefa Myslivečka. A od té doby jsem rok a půl nepřečetl žádnou knihu, protože jsem studoval scénář. Příprava na roli, která se hraje ve třech jazycích, mi zabrala asi rok. Připravit se, když nerozumíte ani slovo je těžké. Nejlepší způsob je, hodit do vody a plavat,“ usmíval se Vojtěch Dyk. Film splnil i jiný účel. „Splnil se mi sen o filmu, který mě posunul zase o něco dál. A také italštině se budu věnovat dál, základy už mám.“

V České republice se začalo filmovat 4. září v Klášteře sester premonstrátek v Doksanech, další scény jsou z pražských paláců Martinického, Colloredo – Mansfeld a z prostor zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou, zámku v Bučovicích a z brněnského Mahenova divadla. Nejsložitější a nejvýpravnější část českého natáčení, včetně komplikované kaskadérské scény, pak proběhla ve Stavovském divadle. Poslední záběry v Čechách vzniknou v bývalém cisterciáckém klášteře v Plasích devátého a desátého prosince.

„Praha je důležitou součástí celého příběhu, protože i přes svůj pobyt v Itálii měl Josef Mysliveček se svým rodným městem neustálý kontakt. Ve scéně, kterou dnes natáčíme, se Mysliveček vrací za svým bratrem-dvojčetem do Sovových mlýnů, kde Jáchym žil,“ říká režisér filmu Petr Václav.

Poslední klapka padne 19. prosince v Římě.

Filmový štáb se ještě na konci tohoto týdne naposledy vrátí do Itálie. Poslední klapka padne 19. prosince v Římě. Stane se tak symbolicky ve městě, kde Josef Mysliveček podlehl těžké nemoci a zemřel prakticky v zapomnění.

Film režiséra Petra Václava o mimořádném osudu a hudbě ve světě nejslavnějšího českého umělce 18. století Josefa Myslivečka má naplánovanou premiéru na podzim 2021.