„Závod století z Helsinek byl nejnáročnějším natáčením,“ říká režisér filmu Zátopek
Zdroj: Lucky Man Films

„Závod století z Helsinek byl nejnáročnějším natáčením,“ říká režisér filmu Zátopek

Vytvořeno dne 21.12.2020

 

Film věnovaný nejlepšímu československému atletovi všech dob, čtyřnásobnému olympijskému vítězi Emilu Zátopkovi je nyní těsně před dokončením a producenti věří, že jeho uvedení bude navazovat na LOH hry v Tokiu, které byly, jako většina velkých kulturních a sportovních akcí, odloženy kvůli epidemii koronaviru. Hlavní role manželů Zátopkových ve filmu vytvořili Václav Neužil a Martha Issová.

Tvůrci se nyní rozhodli představit první ze dvou plakátů, které budou uvedení Zátopka do kin provázet. Autory jsou Aleš Najbrt, Jakub Spurný a Zdeněk Trinkewitz, autorkou plakátového fota je Julie Vrabelová.

Základ pro to, jak by mohly plakáty a další vizualizace pro film vypadat, vznikl již v době, kdy ještě nebyl natočen ani metr filmu. „Naše spolupráce s Davidem Ondříčkem a Kryštofem Muchou začala už před natáčením, kdy jsem s Jakubem Spurným pracoval na logu filmu. Vytvořili jsme několik variant, a nakonec dospěli k dynamické variantě písma s linkou evokující běžecký ovál," vzpomíná Aleš Najbrt, který realizoval plakáty k dřívějším Ondříčkovým filmům Šeptej, Samotáři nebo Jedna ruka netleská.

První zveřejněný plakát zobrazuje jednu ze zásadních dramatických scén Zátopkova sportovního života.

„Jedná se o poslední zatáčku před cílovou rovinkou z finálového běhu na 5 000 m v roce 1952 na Olympiádě v Helsinkách. Tento závod je často nazýván „závodem století“. Byl to dramatický boj, kde se rozhodovalo mezi trojicí nejlepších vytrvalců té doby. Herbertem Schadem, Alainem Mimounem a Emilem Zátopkem,“ vysvětluje režisér David Ondříček. „Tento závod jsme točili dva dny. Běžecky i filmařsky to byly nejnáročnější dva dny celého natáčení. Kromě Václava Neužila běží v závodě špičkoví profesionální běžci. V roli Alaina Mimouna se objeví alžírský maratonský běžec Saji Abdelkabir. S trenérem Janem Pernicou jsme tento závod choreograficky trénovali několik měsíců na Strahově. Běžci studovali i specifický styl běhu jednotlivých závodníků. Byla to nádherná práce,“ dodává režisér David Ondříček. Herberta Schadeho, který je na plakátě na třetí pozici, představuje ve filmu běžec Štěpán Juránek.

Nový film režiséra Davida Ondříčka ZÁTOPEK bude mít premiéru 12.srpna 2021.