Americká kapela vystoupí v Brně. Zahraje také jeden z největších světových hitů
Zdroj: Se svolením produkce Festival Mendel

Americká kapela vystoupí v Brně. Zahraje také jeden z největších světových hitů

Vytvořeno dne 21.07.2022

 

Festival Mendel k 200 výročí narození Gregora Johanna Mendela, zakladatele genetiky a objevitele základních zákonů dědičnosti probíhá v Brně od 17. do 24. července a koná se pod záštitou UNESCO. Oslavy výročí vyvrcholí  velkým open-air hudební program v pátek a v sobotu (22. a 23. července), kdy na pódiích v centru Brna vystoupí řada špičkových interpretů. Vstup na všechny koncerty je pro veřejnost zdarma

Největší hvězdou hudební části Festivalu Mendel bude 22. 7. ve 21 hodin americká kapela Kool & the Gang, která v rámci svého vystoupení zahraje jeden z největších světových hitů, legendární píseň Celebration„Rádi jsme přijali nabídku vystoupit opět v Česku. Náš koncert před několika lety v Praze provázel skvělý divácký ohlas a věříme, že podobnou atmosféru vytvoří  také v pátek publikum našeho brněnského koncertu a společně tak hudbou oslavíme velké výročí,“ vzkazují členové kapely Kool & the Gang.

Program pátečního večera zahájí slavnostní koncert Filharmonie Brno a Českého filharmonického sboru, který uvede Janáčkovu Glagolskou mši z baziliky Nanebevzetí Panny Marie v Brně spolu se světovou premiérou významného skladatele Tigrana Mansuriana Orhnerg – Nahapet Bari a bude živě přenášen do prostoru na Mendlově náměstí, aby na něj mohl přijít opravdu každý.

Hostem Festivalu Mendel bude světoznámý britský spisovatel Simon Mawer. V sobotu 23. července od 12.30  bude na Stage C na Mendlově náměstí besedovat o svých knihách a přečte úryvky z  oceňovaného románu Mendelův trpaslík. „Spojení Simona Mawera s Brnem je naprosto jedinečné,“ říká Jakub Carda ředitel pořadatelské organizace Společně o.p.s. „Brno a jeho genius loci, stejně jako významné brněnské osobnosti a památky se propisují neopakovatelným způsobem do jeho románů, které čtou lidé po celém světě, ať to byl Skleněný pokoj nebo právě Mendelův trpaslík, který stál na počátku vazeb spisovatele k Brnu. Proto si vážíme toho, že se Simon Mawer při této významné příležitosti do Brna opět vrací,“ dodává Jakub Carda. Besedu zakončí autogramiáda. Simon Mawer také obdrží od ředitele společnosti České dukáty Vladimíra Olmra tzv. paměťovku – pamětní dvousetkorunovou bankovku vydanou při příležitosti Mendelova výročí. Mimořádná limitovaná emise je vydána v počtu 2500 kusů.

Program Festivalu Mendel celý týden upozorňuje na mimořádný význam Gregora Johanna Mendela řadou akcí pro odbornou i laickou veřejnost. Probíhají komentované prohlídky, odborné vědecké debaty, setkání autorů sci-fi literatury, koncerty vážné hudby, populárně naučné programy  na téma genetika a řada dalších akcí.

„Rádi bychom pozváním k nám na opatství všem účastníkům ukázali, že k Mendelovu fenomenálnímu objevu napomohla i tvůrčí komunita augustiniánů, podporující vědu a vzdělání, a prostředí Starého Brna," uvedl augustiniánský farář Jozef Ržonca.

V sobotu 23. 7. odpoledne a večer se na dvou pódiích na Mendlově náměstí vystřídá desítka českých interpretů. Vyvrcholením večera bude koncert Zlaté slavice Ewy Farne. Finále koncertu doprovodí monumentální ohňostroj z hradu Špilberk.

V průběhu odpoledne vystoupí například Barbora Poláková, Thom Artway, rocková kapela Jamaron, Lake Malawi, Kateřina Marie Tichá s kapelou Bandjeez, orchestr B-Side Band s bandleaderem Josefem Buchtou s mladým talentovaným zpěvákem a multiinstrumentalistou Jayem Delverem