Camino na kolečkách: Honza Dušek na vozíku nabírá směr Černobyl
Zdroj: Eva Toulová

Camino na kolečkách: Honza Dušek na vozíku nabírá směr Černobyl

Vytvořeno dne 15.03.2021

Projekt Camino na kolečkách, ve kterém se vydal Honza Dušek s roztroušenou sklerózou napříč Španělskem na invalidním vozíku, vzbuzoval už od samého počátku nečekaný ohlas. Není proto divu, že po celovečerním dokumentu, několika desítkách besed, výstavách a vydané knize, naplánovali členové týmu novou výpravu.

Camino se opět rozhodlo oprášit své kolečka, tentokrát s cílem dobýt Černobyl. Honza Dušek spolu se svým týmem se plánuje vydat na jedno z nejrozporuplnějších míst světa, aby udělal sondu do svého nitra k nemoci, kterou už bere jako svoji družku. Rozárka, jak jí říká neboli roztroušená skleróza, je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém lidský imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu. Honza, který je díky této nemoci upoután na invalidní vozík, se ale svým konáním rozhodl ukázat ostatním, že ani na vozíku život nekončí a člověk dokáže všechno, stačí jen chtít. Spolu se svým týmem urazil v roce 2017 640 km Španělskem. Rád by dokázal i tentokrát, že lidská touha dokáže překonat jakoukoli překážku.

„Když mě Honza mě oslovil s prosbou vydat se do Černobylu, chvíli jsem váhal, protože výprava Černobylem bude daleko náročnější než španělské Santiago, do kterého jsem sám doputoval a uměl jsem se v prostředí orientovat. Ovšem Honzův optimismus a heslo že nic není nemožné mi dodalo odvahu a rozhodl jsem se jít do toho s ním,“ uvedl producent a poutník Petr Hirsch, který projekt Camino na kolečkách v roce 2017 organizoval.

Stejně jako u Camina na kolečkách i z Černobylské výpravy vznikne dokumentární snímek. Ten bude opět natáčet osvědčená dvojice – režisérka Eva Toulová a kameraman a střihač Tomáš Lénárd. Film s názvem Černobyl na kolečkách, který vznikne, bude nejen dokumentem Honzovy cesty, ale i snímkem o roztroušené skleróze a životních omezení, která sebou nemoc přináší. „Černobyl je pro mě jako pro filmaře atraktivní místo budící velký respekt, který se určitě v dokumentu promítne. Primárně ale dokument zaměříme na Honzu, který věří, že v Černobylu najde něco, co mu může pomoci v boji s jeho nemocí,“ uvedla režisérka Eva Toulová.

Když půjde vše podle plánu, odstartuje výprava Černobyl na kolečkách svou pouť v létě letošního roku. Expedici zaštiťuje svým patronátem jaderná fyzička Dana Drábová. Pro zajištění prostředků na pokrytí nákladů na expedici a vznik nového dokumentu byla 9. března 2021 spuštěna sbírková kampaň Hithit pod názvem Černobyl na kolečkách. Tvůrci se snaží získat 300 000 Kč a nabízejí přispěvatelům atraktivní odměny.