Černobílé drama! Nový film Bohdana Slámy jde do kin
Zdroj: herminapress

Černobílé drama! Nový film Bohdana Slámy jde do kin

Vytvořeno dne 04.09.2020

Je jedinou kladnou hrdinkou. Magdalena Borová neboli Marie Veberová, v černobílém filmu režiséra Bohdana Slámy a scénáristy Ivana Arsenjeva Krajina ve stínu, který vstoupí oficiálně do českých kin v příštím týdnu, přiznala, že ještě teď, více než rok po skončení natáčení ten příběh v sobě stále má.

Mnohdy mi bylo až stydno, že já jsem to hrála a ti skuteční lidé to na vlastní kůži zažívali.

„V průběhu natáčení mi skutečně mnohdy běhal mráz po zádech. Asi nejsilnějším momentem byla scéna Vyhnání, tedy ona chvíle, kdy nás hnali po návsi. Držela jsem dvě děti, vůz, starou babičku, někam nás hnali a střílelo se. Víte, mnohdy mi bylo až stydno, že já jsem to hrála a ti skuteční lidé to na vlastní kůži zažívali. Já na ten příběh myslím doteď. Když jsem se po natáčení vrátila domů, tak jsem si strašně moc vážila toho, jak mohu žít svůj život, jaké mám děti, jak můžeme žít v pohodlí a ve svobodě. Přála bych si, aby Krajinu ve stínu shlédlo co nejvíc lidí. Není to příběh, na který zapomenete, ale zůstane ve vás,“ svěřila se Magdalena.

Zmíněné historické drama je kronikou lidí a jedné malé vesnice v pohraničí vláčené dějinami třicátých, čtyřicátých a padesátých let minulého století. Je o soužití Čechů a Němců za druhé světové války a po jejím skončení a opírá se o skutečné události. Každý z hrdinů filmu se s událostmi, které tahle období provázely, vyrovnává jinak. „Je to zhruba příběh o tom, co se stane, když se komunita lidí dostane do střetu s dějinami. Do každodenního života zasáhne historie a s ní také bezpráví, lidské slabosti a násilí. Podnětem pro vznik filmu se stal poválečný masakr 14 lidí z konce května 1945. V popření příběhu stojí osud jedné rodiny, na níž události dopadají vždy plnou silou,“ naznačil děj Bohdan Sláma.

Kromě Magdaleny Borové v Krajině ve stínu hrají Stanislav Majer, Bára Poláková, Csongor Kassai, Petra Špalková, Zuzana Kronerová, Pavel Nový, Robert Mikluš a řada dalších.