Diváci proplakali kapesníky. Seriál Smysl pro tumor skončil šťastně
Zdroj: Česká televize

Diváci proplakali kapesníky. Seriál Smysl pro tumor skončil šťastně

Vytvořeno dne 25.02.2024

Osmým dílem skončil divácky úspěšný seriál Smysl o tumor. Pro hlavního hrdinu Filipa Kalinu naštěstí dobře, uzavřel se také příběhy ostatních členů rodiny Kalinů a blízkých přátel hlavního hrdiny.

Životní příběh skončil dobře také pro spisovatele a autora předlohy Leandera Verdievela. „Názvem seriálu vzdávám hold svému tátovi. Pokaždé když odcházel z mého nemocničního pokoje, tak mě na rozloučenou nezapomněl povzbudit slovní hříčkou o tom, abych za žádných okolností neztrácel svůj smysl pro tumor,“ uvedl Leander Verdievel.

Velmi působivé byla autentická vyprávění opravdových pacientů, kteří si onkologickou léčbou prošli. Všichni se shodli, že po nemoci jdou jiní lidé, nelpí na malichernostech a žijí život, který má úplně jiné hodnoty.

Se seriálem Smysl pro tumor se spojila i pacientská organizace Fuck Cancer. „Odvaha České televize natočit seriál o tématu mladých onkologických pacientů je z našeho pohledu tím nejdůležitějším krokem k osvětě a obecnému povědomí o problematice onkologického onemocnění mladých lidí. Každý rok je u nás diagnostikováno přibližně čtyři sta padesát případů ve věku do osmnácti let. Je potřeba na tento fakt upozornit a také je důležité zmínit, že díky našim špičkovým lékařům je úspěšnost léčby 86%, což přináší velkou naději na zvládnutí této diagnózy.“

Mýty o rakovině
  • Rakovina nebolí – nemusí to být pravda, záleží na typu nádorového onemocnění i fázi nemoci. Někteří pacienti mívají naopak velké bolesti.
  •  Při léčbě rakoviny jsou lidé hubení – není to pravidlo, velmi záleží na zdravotním stavu daného pacienta a zároveň léčbě a užívaných lécích. Některá léčba naopak způsobuje přibírání na váze onkologického pacienta.
  • Při chemoterapii vypadávají vlasy – není to pravidlo, záleží opět na druhu chemoterapie a na daném jedinci. Jsou typy chemoterapií, kdy nevypadává žádné ochlupení a ani vlasy.
  •  Čím je člověk mladší, tím lépe zvládá léčbu – s tímto tvrzení nelze souhlasit, opět zá[1]leží na daném jedinci. U mladších lidí může být nádorové onemocnění agresivnější a i léčba silnější, aby zabránila nemoci. Vše je individuální.
  • Lidé, kteří mají metastáze, brzy zemřou – moderní medicína umí řešit i případy pacientů s metastázemi a řada z nich se může uzdravit či žít kvalitní život.
  • Rakovina je dědičná – ano, ale nádory jsou dědičné jenom vzácně, asi v 5–10 % případů.
  •  Rakovina je nakažlivá – rakovina není považována za infekční nebo přenosnou nemoc. Nemůže se přenášet z jedné osoby na druhou dotykem, polibkem, pohlavním stykem, společným jídlem nebo dýcháním stejného vzduchu. Některé přenosné infekce však mohou riziko vzniku rakoviny zvýšit.
  • Zdroj: Fuck Cancer

 

 

 

Default User Image
Radka, 26.02.2024 06:45
Za mě nejvíc top seriál,který jsem kdy viděla.Palec nahoru,víc takových seriálů.
Default User Image
Dana, 26.02.2024 07:01
Nejlepší seriál, co ČT odvysílala. Excelentní výkon herce Filipa Březiny!
Default User Image
Jana, 26.02.2024 07:24
Tento seriál byl zcela famózní. Velmi těžké téma bravurně zpracované. Těm, kdo to neznaji osobně popisuje detaily léčby. Úžasné výhony herců, skvělý střih, hudba, prostředí.

Velmi tleskám a jen tak dál. Za poslední roky TOP seriál.
Default User Image
Bára , 26.02.2024 07:35
Musím pochválit. Patřím mezi onkologické pacienty s právě probíhající léčbou a jsem šťastná za tento seriál. Stále se někteří lidé bojí mluvit a také naslouchat svému tělu a tady je to důležité - poslouchat své tělo a mluvit,mluvit mluvit. Děkuji za tento seriál, některým mým blízkým a kamarádům otevřel oči a to co jsem jim říkala, jim otevřelo oči a pohled na tuto nemoc. Skvělé...
Default User Image
Alena, 26.02.2024 08:13
Super seriál vždy jsem byla připravená v 20.00 u TV a celá natěšená
Default User Image
Hamir, 27.02.2024 09:13
Nejlepší seriál, co jsem kdy viděl, je Třicet případů majora Zemana.
Default User Image
Alena, 26.02.2024 09:22
Super seriál, i když smutný a hodně emotivní, ale takový je život...Hodně scén mě velmi dojalo. Musím pochválit herecké výkony Filipa Březiny a Alžběty Malé. Hodnotím jejich herecký výkon nadstandartní! Moc se mi to líbilo.
Default User Image
Věra, 26.02.2024 09:41
Úžasný seriál Filip to zahrál skvěle taky jsem si poplakala nakonec jsem byla šťastná když to dobře dopadlo. Moc se mi líbil celý koncept a i ostatní herecké výkony byli také vynikající. Po dlouhé době konečně perfektní seriál prostředí Hradecké nemocnice znám osobně zvláště oddělení Neurochirurgie jsou tam perfektní a péče je na špičkové úrovni