Dnes slaví osmdesátiny Ivan Mládek, autor slavného Jožina z Bažin
Zdroj: herminapress

Dnes slaví osmdesátiny Ivan Mládek, autor slavného Jožina z Bažin

Vytvořeno dne 07.02.2022

V pondělí 7. února 2022 oslaví skladatel, textař, hráč na bendžo a zpěvák Ivan Mládek osmdesáté narozeniny. K této příležitosti vydá Supraphon v kompletu 2CD jubilejní reedici prvních dvou alb Mládkova slavného Banjo Bandu: „Dobrý den!“ a „Nashledanou!“. Nové vydání je doplněno dvěma desítkami bonusů. Navíc album „Dobrý den!“ z roku 1976 vychází po pětačtyřiceti letech i na vinylu.

Ač na tom Ivan Mládek rozhodně nebazíruje, připomíná vydavatelství Supraphon jeho letošní osmdesátiny výroční reedicí dvou alb Banjo Bandu z let 1976 a 1977, která jsou přehlídkou dodnes dokonale funkčních a koncertně prověřených hitů, spojujících účinné melodie, vtipná slova a stylovou hudební podobu.

Profesionálně znamenité texty s využitím neočekávaných legračních rýmů a drtivých refrénových sloganů se již dostaly do čítanek. Banjo Band byl vždy tvořen výbornými, navíc do zvoleného žánru i vizuálně skvěle zapadajícími muzikanty a jen zdánlivě ochotnickými zpěváky. Dohromady jeden z oprávněně mimořádně trvanlivých fenoménů, nezničitelný ani miliontým poslechem či stým spatřením televizního „klipu“. Dáša N. a Dáša mlsná, Linda, křeček, pantáta s kantátou, nevědomí medvědi, ztracené sako, Jožin z bažin, švagr s bagrem, zmalovaná dívka s dolíčky nebo Prachovské skály jsou jen zlomkem 54 lahůdek na 2CD a 18 písní na originálním LP, které v pátek 4. února 2022 vydává Supraphon.

U příležitosti nového vydání alb Banjo Bandu „Dobrý den!“ a „Nashledanou!“ jsme se Ivana Mládka zeptali:  

Kterou svoji písničku máte nejraději a proč? Už jsem to několikrát řekl, že mám všechny svoje písničky stejně rád, protože mi nečekaně umožnily živit se celý život muzikou. Jenom s brnkáním na banjo a bez písniček by se mi to nepodařilo. 

Co vám v této obtížné pandemické době dělá radost? Malujete nějaký další obraz, či snad píšete knihu, nebo se rodí nová písnička? Už asi dvacet let nic nepíšu ani neskládám, a jak říká Poirot, mozkovou kůru už využívám jen k vymýšlení obrazových námětů. 

Máte před sebou několik koncertů (např. v Děčíně 26. 1. a v Praze 24. 2. v KD Barikádníků; 23. 3. v Divadle Broadway) – budou to tzv. „výjimečné narozeninové koncerty“? Na co se mohou fanoušci těšit?  Na to, že kromě mého průvodního slova a exhibice našich komiků uslyší staré písničky Banjo Bandu skoro přesně v provedení a skoro na stejné umělecké, pro někoho neumělecké, úrovni jako na prvních elpíčkách, které teď Supraphon tak příhodně „oprášil“.

 

 

 

Default User Image
Eduard, 19.08.2022 10:37
Moc děkuji moudrému člověku, který je mírně starší, ale byl a je pro mě Člověk s velkým Č, který nás provázel životem svým humorem, názory a moudrostmi.
Přeji ještě hodně zdraví a dlouhá léta, i když nám tělesná schránka chátrá, aby Vaše hlava a mysl byla tak mladá jak stále je. S úctou Eduard Šafář