Dva týdny, čtyři úmrtí: Série útoků v New Jersey učinila z predátora ikonu teroru
Zdroj: Discovery

Dva týdny, čtyři úmrtí: Série útoků v New Jersey učinila z predátora ikonu teroru

Vytvořeno dne 08.07.2021

Žraloci patří k nejobávanějším, ale zároveň fascinujícím mořským predátorům. Ne vždy tomu tak ale bylo. K prvním útokům na člověka došlo před více než sto lety u břehů amerického New Jersey. Zahynout museli během dvou týdnů čtyři lidé, než byl svět ochoten si připustit, že žraloci mohou napadnout i člověka.

Pětadvacetiletý Charles Vansant vykrvácel za soumraku 1. července 1916 na hotelové pláži v New Jersey. Jeho zmrzačené tělo vytáhlo z vody několik mužů. O pět dní později byly na stejném místě návštěvníky pláže nalezeny beznohé ostatky sedmadvacetiletého poslíčka Charlese Brudera, který zahynul během odpoledního plavání.

Hned v následujícím týdnu byl napaden desetiletý Lester Stilwell v Matawan Creek. Jeho vyděšení přátelé utíkali nazí a zablácení hlavní ulicí a křičeli, že je ve vodě žralok. Ale lidé byli skeptičtí. Věděli, že se žraloci živí jinými oceánskými živočichy, ale než uvěřili tomu, že tito dravci mohou napadnout také člověka, muselo dojít k dalším dvěma napadením. Zprávy o amerických útocích na žraloky byly ve světě často odmítány jako rybářské historky.

Když však bylo nalezeno Stilwellovo tělo, svolal prezident Wilson schůzi vlády a Bílý dům schválil poskytnutí federální pomoci při odhánění všech divokých žraloků. Z vod v New Jersey byl následně vytažen téměř dva a půl metru dlouhý bílý žralok, jehož žaludek obsahoval lidské ostatky.

Nový přístup přinesl také Čelisti nebo Žralokonádo a postupně udělal ze žraloka nejobávanějšího mořského predátora, který patří mezi živočichy s nejhorší pověstí. Filmové thrillery ukazují žraloky jako nemilosrdné zabijáky, jejichž jediným cílem je požírat lidi, ale jejichž svět nás stále fascinuje.

Důkazem je také jedna z nejočekávanějších letních televizních událostí, kterou je Shark Week na Discovery. Letošní sezona zavede diváky na nová místa výskytu žraloků a prozradí řadu novinek o jejich životě a chování. Tvůrci dokumentů se ponořili do hlubin oceánů, aby se mohli zblízka podívat na nejnebezpečnější predátory a prozkoumat jejich tajný život.

Sérii dokumentů zahájí 11. července ve 23 hodin pořad Bear proti žralokovi (Bear vs. Shark), ve kterém se diváci mohou přesvědčit o tom, jak to dopadne, když známý survivalista Bear Grylls narazí na žraloky, kteří navíc mají výhodu domácího prostředí.

V úterý 13. července Vzdušené čelisti: Za zlatem (Air Jaws: Going For Gold), 17. července Týden žraloků s Jackass,  němž odvážní kaskadéři otestují svou statečnost a práh bolesti, a sérii dokumentů uzavře v neděli 18. července ve 23 hodin pořad Jémine! Týden žraloků (Crickey! It´s Shark Week).

Zdroj: Media:list s.r.o.